Zatiahnuté
14°
Bratislava
Lesana
5.5.2025
Oheň pod lupou: Nevinná žiarovka aj zalomený kábel, takto vzniká domáci požiar
Zdielať na

Oheň pod lupou: Nevinná žiarovka aj zalomený kábel, takto vzniká domáci požiar

SLOVENSKO / V minulej časti rubriky Oheň pod lupou sme hovorili o skratoch a o tom ako sa im v domácnostiach vyhnúť. Pri tejto téme ešte zostaneme. Tentokrát sa lepšie pozrieme na nástrahy, ktoré súvisia so samotnou elektroinštaláciou.

Elektroinštalácia sa podpisuje až pod 1000-ku požiarov ročne. Ak si nedáte pozor, bez problémov vám zoberie aj strechu nad hlavou. "Ide o vyňatie elektroinštalácie zo steny. Svojpomocne dochádzalo k pospájaniu starou metódou, stočením drátov, nevhodné odizolované, vznikol skrat, až došlo k vyhoreniu celej bytovej jednotky," uviedol riaditeľ Požiarnotechnického a expertízneho ústavu MV SR Peter Ivan.

Staršiu elektroinštaláciu s hliníkovými vodičmi by ste mali kontrolovať aspoň raz ročne. Najlepšie riešenie je ich však vymeniť za nové medené. Hliníkové totiž rýchlejšie degradujú a neboli stavané na taký výkon, aký dnes častokrát potrebujete. "Keď máme veľa malých zdrojov, dochádza k vyššiemu odberu, môže dôjsť k zvýšenému prechodovému odporu," pokračoval Ivan.

Veľmi dôležité je mať dotiahnuté všetky skrutky v zásuvkách

V opačnom prípade by v nich mohli vznikať teploty schopné požiaru. Kontrolu ako aj samotné elektroinštalačné práce by mala vykonávať odborne spôsobilá osoba. "Sami vidíte nedokonalosť spoja, z vonkajšej strany zásuvka poškodená nie je, ale samotný skrat nastáva vo vnútri. Ďalej zásuvka, ktorá bola umiestnená na sadrokartónovej konštrukcii, za ktorou pri jej samotnej montáži došlo k poškodeniu kábla a došlo k poruche," vysvetlil Ivan.

Možno ste si už pri zastrčení kábla do zásuvky všimli jemné iskrenie. Nemusí to byť dôvod na obavy. Môže ísť o nedokonalý spoj. Keď už však dochádza k enormnému iskreniu, zásuvku nepoužívajte, vypnite elektrickú energiu a zavolajte elektrikára. Častým nebezpečenstvom sú aj zalomené káble.

"Došlo k predratiu izolácie a spojeniu dvoch potencionálov, je to obdobný prípad keď je zalomený prívod, či už z chladničky, mrazničky pod kovovú hranu. Postupom času sa vreže ten kábel do kovovej konštrukcie," priblížil Ivan.

Pozor si dajte aj pri výbere svetiel a žiaroviek

Napríklad ak si chcete doma nainštalovať LED pásy, naštudujte si, na čo sú určené. "Máme strašne veľa prípadov, kde človek nahradí klasické svetlo za led svietidlo, ale vlastne vyrobené. Dá tam led žiarovku ktorá musí byť umiestnená na chladiči, čo on nevykoná, dochádza k prehriatiu," osvetlil Ivan.

Prehriatie dochádza aj v prípade ak do svietidla zaskrutkuje žiarovku s vyšším výkonom ako je určené. Materiál môže časom skryštalizovať a začať horieť. "Ja nemôžem do 40kovej objimky 100kovu žiarovku," vysvetlil Ivan.

Zhrňme si to

  1. Elektroinštalačné práce by mal vykonávať odborník.
  2. Starú elektroinštaláciu si dajte skontrolovať aspoň raz ročne. Najlepšie však spravíte, ak ju vymeníte za novú.
  3. Dotiahnite skrutky v zásuvkách.
  4. Vyhnite sa zalomeným káblom.
  5. Pri výbere svetiel a žiaroviek postupujte podľa návodov.

Budúcu nedeľu sa opäť presunieme do laboratória zisťovateľov, ktorí vám ukážu akými spôsobmi skúmajú či bol príčinou požiaru skrat. V prípade vašich otázok a námetov neváhajte a napíšte nám na [email protected].

Súvisiace články

Najčítanejšie správy