V Martine nelegálne vyrábali cigarety
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Colníci zaistili viac ako 25.000 cigariet a 3900 kg narezaného tabaku
"Únik na spotrebnej dani z tabakových výrobkov by predstavoval škodu vo výške minimálne 330.000 eur," informoval dnes riaditeľ Colného kriminálneho úradu Jozef Dudáš, podľa ktorého boli nelegálne vyrobené cigarety určené pre slovenský a britský trh a tiež pre západnú a strednú Európu.
Doplnil, že časť vyrobených cigariet bola zabalená do spotrebiteľských balení s označením značky Classic Red mäkké balenie. Medzi zadržanými komponentmi boli cigaretové filtre a pásiky, zabezpečovacie pásiky, cigaretové dutinky, baliaci materiál. K ostatným cigaretám boli pripravené obaly na značky Classic Red a Marlboro.
"Konkrétne viac ako 560.000 kusov škatuliek s označením Classic s ukrajinskou potlačou a viac ako 150.000 kusov s označením Marlboro v anglickom jazyku. Zároveň boli pripravené aj dva druhy kontrolných známok na označenie spotrebiteľských balení, z čoho jeden bol s označením "duty free". Dudáš upozornil, že colníkom sa cigarety s takýmto označením podarilo zadržať vôbec prvýkrát.
V priestoroch výrobne colníci zadržali aj štyri z piatich osôb podieľajúcich sa na nelegálnej výrobe cigariet. "Zadržaní páchatelia boli ubytovaní v horskej osade v blízkosti Martina, do nelegálnej výrobne boli dovážaní tak, aby neupútali pozornosť pracovníkov vo vedľajších objektoch. Niektorí páchatelia v priestoroch aj prespávali," priblížil Dudáš.
Zaisteným osobám vo veku 26-33 rokov pochádzajúcim z Košického kraja hrozí trest odňatia slobody na päť až osem rokov. Po páchateľovi, ktorému sa podarilo z miesta činu ujsť, je vyhlásené pátrania. Jeho totožnosť colníci poznajú.
Podľa Dudáša ide v prípade nelegálne zriadenej výrobne v súčasnosti o skladové a dielenské priestory, kde sa utajeným spôsobom páchateľom podarilo priviezť, zmontovať a uviesť do prevádzky výrobnú linku spolu s celou technológiou na priemyselnú výrobu cigariet.
"Vrátane sušičky, zariadenia na lepenie a vtláčanie filtrov, dávkovače, až po baličku a fóliovačku do spotrebiteľských balení," priblížil Dudáš s tým, že tento typ výrobného zariadenia, s prihliadnutím na jeho doterajšie opotrebenie, je schopný vyrobiť 1500 kusov cigariet za minútu.
Upozornil, že "objekt si páchatelia prenajali na skutočne existujúcu spoločnosť z Považskej Bystrice bez vedomia konateľa tejto spoločnosti, teda fiktívne". Colný kriminálny úrad podľa Dudáša na prípade pracoval dlhodobo.