Jasno
27°
Bratislava
Stela
3.10.2023
Naši hasiči sa vrátili z Talianska, kde pomáhali pri povodniach
Zdielať na

Naši hasiči sa vrátili z Talianska, kde pomáhali pri povodniach

BRATISLAVA / Viac ako dve desiatky našich hasičov sa v nedeľu, 4. júna ráno, vrátili z Talianska, kde pomáhali pri odstraňovaní následkov povodní. Išlo hlavne o oblasti pri mestách Konseliče a Ravenna. Tento rok ide už o druhé nasadenie v zahraničí. V Taliansku sa vylialo 20 riek a eviduje sa okolo 300 zosuvov pôdy. Podrobnosti pridal reportér TV JOJ Peter Hlávek, ktorý bol pri návrate hasičov.

Taliani ocenili našich hasičov a označili náš modul za výkonný a profesionálny. "Som hrdý na informácie z priebehu nasadenia. Náš modul bol veľmi výkonný, efektívny a profesionálny. Nie je to náš názor, ale je to aj názor talianskej strany," skonštatoval na nedeľnej tlačovej konferencii prezident Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Pavol Mikulášek. Predpokladá, že v lete môžu napríklad pri lesných požiaroch v Európe nastať ďalšie situácie, pri ktorých bude treba pomôcť.

​Naši hasiči prečerpali podľa Mikuláška objem vody vo veľkosti približne 500 plaveckých bazénov. "Obstáli sme so cťou medzi renomovanými hasičskými zbormi z Európy, ktoré boli nasadené po našom boku," dodal. Generálna riaditeľka sekcie krízového riadenia ministerstva vnútra Michaela Kaňová pripomenula, že podobných kríz pribúda, a preto treba byť pripravený na tieto situácie. "Európsky mechanizmus civilnej ochrany funguje, som rada, že sme jeho súčasťou," skonštatovala. Slovenským hasičom sa poďakoval tiež minister vnútra Ivan Šimko, ako aj šéf našej diplomacie Miroslav Wlachovský. Zdôraznil, že naši hasiči zanechali dobré meno, čo ocenil aj taliansky prezident Sergio Mattarella. "Pri stretnutí som im povedal, že ich považujem za našich najlepších diplomatov, našich najlepších vyslancov dobrej vôle, keď ukazujú, že Slováci sú ľudia s otvorenými srdcami a pracovitými rukami," povedal Wlachovský.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy