Polojasno
16°
Bratislava
Jaroslava
26.4.2024
Proces s Branislavom A. v kauze vraždy malého chlapca a ženy odročili
Zdielať na

Proces s Branislavom A. v kauze vraždy malého chlapca a ženy odročili

Zdroj: TV JOJ/ilustračné

Dôvodom bola neprítomnosť náhradného právneho zástupcu Branislava A...

Nový termím pojednávania je naplánovaný na 2. a 3. septembra. Dôvodom odročenia bola neprítomnosť náhradného právneho zástupcu Branislava A. Súd mu dal poriadkovú pokutu vo výške 1000 eur.

Na dnešné pojednávanie eskortovali Branislava V. z Ústavu na výkon trestu, ďalší dvaja obžalovaní Jozef B. a Nikola P. sa na proces nedostavili, pretože súhlasili s pojednávaním v ich neprítomnosti. Všetci traja majú 30-dňovú lehotu na poskytnutie plnej moci svojim advokátom a okrem toho im budú pridelení náhradní obhajcovia.

Branislav A. na úvod vyslovil námietku zaujatosti voči trom zástupcom Generálnej prokuratúry (GP) SR, keďže podľa jeho slov vedú stíhanie voči jeho obhajcom. Medzi zástupcami GP je aj bývalý sudca Najvyššieho súdu (NS) SR Jozef Kandera, ktorý zložil svoju funkciu sudcu 13. apríla a ktorý na NS mal pojednávať odvolacie konanie Branislava A. voči verdiktu bývalého Špeciálneho súdu (ŠS) v Pezinku. Aj to bolo dôvodom vyslovenia námietky voči nemu zo strany hlavného obžalovaného.

Proces bol pôvodne naplánovaný na päť dní do piatka 28. mája. Predtým sa v bratislavskom Ústave na výkon väzby mal tento proces po vyše piatich rokoch od skutku začať so štvoricou mužov na čele s Branislavom A. už 2. marca. Z obžalovaných sa na marcovom pojednávaní zúčastnil rovnako len Branislav A., ktorého predviedli z výkonu trestu.

Jozef B. a Nikola P. podľa svojich vyjadrení, ktoré zaslali súdu, sa na procese nechcú zúčastniť, preto by mal prebehnúť v ich neprítomnosti. Pojednávanie bolo odročené na spomínaný 24. máj, pretože obhajca Branislava A. nemal v zákonom stanovej lehote doručené oznámenie o termíne pojednávania. Zásielku nepreberal na dvoch adresách, nakoniec sa mu ju podarilo doručiť Úradom boja proti organizovanej kriminalite.

Okrem obžalovaných mali byť v marci vypočutí 30 svedkovia z celého Slovenska. Ich výsluch sa tiež preložil na májové pojednávanie. Súd pôvodne obžalobu z dvojnásobnej vraždy, ku ktorej údajne došlo omylom, pretože zabijaci išli po otcovi chlapca, pre procesné pochybenia odmietol v novembri 2008. Prípad sa mal vrátiť prokuratúre, tá však podala voči tomu sťažnosť na Krajský súd (KS) v Bratislave, ktorý vlani v máji prikázal okresnému súdu vo veci konať a rozhodnúť.

Podľa obžaloby Branislav A., Jozef B., Nikola P. a Karol M. v Moste pri Bratislave koncom decembra 2004 samopalmi rozstrieľali automobil, v ktorom sedela spomínaná mladá žena a dieťa. Obeťou útoku však mal byť otec desaťročného chlapca - bývalý policajt Juraj G. Strelci si údajne neskoro všimli, že v aute nesedí ich "plánovaná obeť".

Voči Karolovi M. sa súdne konanie vedie ako proti ujdenému. Už niekoľko rokov po ňom pátra polícia. "Keby naše orgány činné v trestnom konaní mali nejaký extra veľký záujem, verím, že by to pre nich nebol problém. Našli už aj dôležitejších ľudí ako bol Karol M.," povedal na margo pátrania po obžalovanom jeho obhajca Peter Schmídl. Podľa informácií prokurátorky generálnej prokuratúry Evy Miššíkovej pátranie po Karolovi M. zatiaľ nebolo úspešné.

Miššíková uviedla, že návrh prokuratúry o treste v prípade dokázania viny štvorice obžalovaných sa bude odvíjať aj od konečného verdiktu v kauze údajnej zločineckej skupiny Branislava A. na Najvyššom súde SR. "Naša predstava je taká, že ak sa preukáže v tomto konaní vina (kauza Most pri Bratislave, pozn. TASR), navrhneme Branislava A. uznať za vinného a vo vzťahu k trestu, ak by bol potvrdený rozsudok Špeciálneho súdu, tak by sme ani nemohli navrhovať uloženie trestu," povedala Miššíková. Špeciálny súd totiž Branislava A. odsúdil na doživotie.

Zo štvorice obžalovaných mužov je Branislav A. z Veľkých Kapušian známy ako šéf zločineckého gangu či ako vykonávateľ vraždy svedka, ktorý svedčil proti údajnému bossovi banskobystrického podsvetia Mikulášovi Č. Ďalší obžalovaní Jozef B. a Nikola P. vraj patria do zločineckej skupiny Branislava A. Po Karolovi M. už niekoľko rokov pátra polícia. V súčasnosti je Branislav A. právoplatne odsúdený za spomínanú vraždu svedka Mariána Karcela na 15 rokov a neprávoplatne na doživotie za šéfovanie zločineckému gangu a ďalšie trestné činy vrátane vraždy. Karcel svedčil proti údajnému šéfovi banskobystrického podsvetia Mikulášovi Č.

Hlavným dôvodom, prečo v novembri 2008 okresný súd odmietol obžalobu prokuratúry v kauze Most pri Bratislave, boli závažné procesné pochybenia v prípravnom konaní. Išlo najmä o porušenie zásady špeciality. Vyšetrovateľ potreboval pre trestné stíhanie hlavného obžalovaného Branislava A. súhlas z Maďarska, pretože po vydaní medzinárodného zatykača na jeho osobu ho zadržali práve v tejto krajine. Súhlas vydali 5. septembra 2007, Branislava A. však obvinili už 3. júla 2006. Všetky úkony, teda výsluchy svedkov a podobne, ktoré sa v tomto období vykonali, podľa novembrového uznesenia okresného súdu nebolo možné akceptovať.

Senát Krajského súdu v Košiciach v druhej polovici marca zase potvrdil rozsudok prvostupňového súdu, na základe ktorého boli Branislav A. a Július K. oslobodení spod obžaloby prokurátora v prípade vraždy Alberta Sisáka. KS sa stotožnil s názorom Okresného súdu (OS) Košice I vysloveným v oslobodzujúcom rozsudku z 22. septembra 2009, že nebolo jednoznačne bez akýchkoľvek pochybností preukázané, že žalovaní skutok spáchali. Predseda senátu KS uviedol, že dôkazy boli postavené na domnienkach. Vyšetrovaním sa nezistilo ani to, z akej zbrane sa strieľalo a ako sa skutok stal. "Pri takomto akútnom nedostatku dôkazov nie je možné rozhodnúť iným spôsobom než oslobodzujúcim rozsudkom," privítal vtedy rozhodnutie KS obhajca obžalovaných Milan Kuzma.

Verejné zasadnutie Najvyššieho súdu SR, na ktorom sa má rozhodnúť o odvolaniach voči rozsudkom bývalého Špeciálneho súdu v Pezinku v kauze údajnej zločineckej skupiny Branislava A., zase 11. mája odročili na neurčito. Zistilo sa, že jeden z obžalovaných - Jozef B. nemá obhajcu.

V tomto prípade údajnej zločineckej skupiny Branislava A. ŠS 24. februára 2009 odsúdil Nikolu P. na 23 rokov a Jozefa B. na 22. Obaja figurujú aj v prípade Most pri Bratislave. Branislava A. vtedy odsúdili na spomínaný doživotný trest odňatia slobody. Dvadsať rokov za účasť na vražde Arpáda Nistora dostal od ŠS aj Štefan S. Ostatných údajných komplicov Branislava A. poslali za mreže na osem až 12,5 roka, dvaja dostali podmienečné tresty, jedného spod obžaloby úplne oslobodili. Súd vlani odsúdil obžalovaných za deväť spáchaných skutkov. V pôvodnej obžalobe ich bolo 17, ešte pred začiatkom procesu ich však ŠS vrátil prokuratúre na došetrenie.

Skupinu obžalovali z trestných činov založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, trestného činu vraždy, krádeže, ublíženia na zdraví a ďalších trestných činov ako vydierania, hrubého nátlaku, poškodzovania cudzej veci, všeobecného ohrozenia, podplácania a nedovoleného ozbrojovania. Obvinení mali v roku 2000 založiť zločineckú skupinu, trestnou činnosťou vraj získavali peniaze v regiónoch Trebišova, Michaloviec, Sobraniec a Čiernej nad Tisou. Podľa obžaloby 19. mája 2004 uškrtili ťažným lanom v obci Stretava v okrese Michalovce podnikateľa Arpáda Nistora.

Najčítanejšie správy