Mikuláš
6.12.2022
Prieskum Globsec: Obyvatelia Slovenska si vo vojne častejšie želajú výhru Ukrajiny
Zdielať na
Slovensko

Prieskum Globsec: Obyvatelia Slovenska si vo vojne častejšie želajú výhru Ukrajiny

BRATISLAVA / Organizácia GLOBSEC v spolupráci s agentúrou FOCUS uskutočnili nový prieskum o postojoch obyvateľov Slovenska k vojne na Ukrajine. V nadväznosti na prieskum, ktorý v júli 2022 vykonala SAV v rámci prieskumu "Ako sa máte, Slovensko?", v ktorom sa okrem iného na 10-stupňovej škále merali preferencie k výhre Ruska alebo Ukrajiny v stále prebiehajúcej vojne.

V termíne 21.9. – 27.9. reprezentatívnej vzorke 1 009 respondentov nad 18 rokov položili otázku : "Ako by ste chceli, aby sa vojna na Ukrajine skončila?"

Prieskum sa realizoval prostredníctvom osobných rozhovorov.

Celkovo 47% respondentov si želá víťazstvo Ukrajiny, výhru Ruska len 19%

Víťazstvo Ukrajiny vo vojne si želá celkovo takmer polovica respondentov (47%). Len približne pätina obyvateľov (19%) si želá víťazstvo Ruska a približne tretine je to jedno, prípadne nemá názor či nechce odpovedať. Väčšiu mieru apatie  pozorovali medzi mladšími generáciami. Na otázku odpovedalo "je mi to jedno" 33% respondentov vo veku 18-34, 23% respondentov vo veku 35-54 a 19% respondentov starších ako 55 rokov.

Globsec

​V rámci volebných preferencií sa k víťazstvu Ruska prikláňajú voliči strany Republika (55%). Silnejšia inklinácia k Rusku bola meraná aj medzi voličmi strany SMER-SD (36%), kde zaznamenali aj väčšiu mieru apatie (34% odpovedalo "je mi to jedno"). Z voličov ostatných strán sa väčšina priklonila k víťazstvu Ukrajiny.

V prípade možnosti dohody je väčšina za

Výrazný posun preferencií bolo možné pozorovať pri zmene odpovedí s pridaním možnosti "Dohodou bojujúcich strán". V tomto prípade si väčšina respondentov (60%) vybrala dohodu. Aj pri takýchto možnostiach si ale dvakrát viac respondentov vybralo víťazstvo Ukrajiny (27%) ako Ruska (10%).

Globsec

Súvisiace články

Najčítanejšie