Zatiahnuté
11°
Bratislava
Arnold
1.10.2022
Žiaci pôjdu do nového školského roka bez rúšok. Pozrite si aktuálne opatrenia pre školy
Zdielať na

Žiaci pôjdu do nového školského roka bez rúšok. Pozrite si aktuálne opatrenia pre školy

BRATISLAVA / V novom školskom roku 2022/2023 budú školy fungovať ako v čase pred pandémiou. Nebudú platiť žiadne zásadné obmedzenia. Žiaci nebudú musieť nosiť rúška, ani respirátory, do karantény pôjde len pozitívna osoba, nie celá trieda ani blízke kontakty. Informoval o tom minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling na tlačovej konferencii. V prípade zmeny bude rezort školstva na aktuálnu situáciu reagovať.

Riaditeľ školy bude môcť zatvoriť triedu

V prípade zlej pandemickej situácie bude mať riaditeľ školy možnosť triedu zatvoriť na 5 dní, alebo vyhlásiť chrípkové prázdniny.  "Na COVID-19 sa budeme pozerať ako na bežné ochorenie," uviedol minister školstva. Žiaci budú mať aj naďalej možnosť ospravedlnenia na päť dní. Odbremenia sa aj školy, ktoré už nebudú musieť vypĺňať covidový formulár. "Som rád, že školský rok 2022/2023 začneme slobodne, bez zásadných covidových obmedzení, aby sme mohli na školách fungovať v pokoji a normálne, tak ako sme to poznali pred pandémiou," ozrejmil minister školstva. Opatrenia na školách tak podľa neho budú od septembra kopírovať aktuálne uvoľnené pravidlá.

Školy budú môcť aj naďalej využívať jednu miestnosť v prípade potreby izolácie pre pozitívne osoby. Regionálne úrady verejného zdravotníctva môžu tiež vyhlásiť chrípkové prázdniny. Ak by bolo na škole viac ako 10 percent žiakov pozitívnych, RÚVZ označí školu za ohnisko, riaditeľ túto skutočnosť oznámi na emailovú adresu covid19@minedu.sk.

Ranný filter ostáva povinný len pre materské školy

Na základných a stredných školách táto povinnosť nebude. Aj v novom školskom roku bude môcť rodič ospravedlniť žiaka na základnej a strednej škole päť dní po sebe. Minister poznamenal, že sa môže tento počet dní zmeniť ešte z piatich na tri, ako to bolo pred pandémiou.

Pri povinnom predprimárnom vzdelávaní to bude na sedem vyučovacích dní. Po nástupe do školy aj po prerušení dochádzky v trvaní viac ako päť vyučovacích dní predloží rodič potvrdenie o bezpríznakovosti. Odborníčka rezortu školstva pre zdravotníctvo Elena Prokopová poznamenala, že je to prevencia, aby rodičia pamätali na to, že je potrebné dieťa skontrolovať, či neprejavuje príznaky ochorenia.

OČR bude vyplácané rodičom na deti do 11 rokov

"V prípade, ak riaditeľ školy alebo RÚVZ rozhodne o prerušení vyučovania v triede či škole alebo ak žiak vyžaduje celodenné ošetrovanie na základe potvrdenia od pediatra," poznamenal šéf rezortu školstva. Podmienky vyplácania OČR nastavuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Povolené aktuálne zostávajú aj organizácie škôl v prírode, lyžiarskych zájazdov, výletov, exkurzií či kurzov ochrany zdravia. Na školách sa už nebude povinne testovať.

Žiaci budú mať možnosť využiť dobrovoľné samotestovanie v školách, kde sa vyskytne desať percent pozitívnych žiakov z celkového počtu žiakov školy po povolení RÚVZ a do vyčerpania zásob testov. "Školy zisťovali záujem o samotesty už v máji. Záujem prejavilo viac ako 61 percent rodičov. Tieto testy boli distribuované školám cez regionálne úrady školskej samosprávy, pričom na skladoch mali 3,8 milióna testov," informoval minister s tým, že vydané boli viac ako dva milióny samotestov.

Zároveň minister školstva dodal, že sa nateraz neplánuje objednávanie ďalších samotestov, aktuálne zostáva voľných 1,6 milióna kusov. Prokopová nevie povedať, dokedy zásoby samotestov vydržia, závisieť to bude podľa nej aj od aktuálnej epidemiologickej situácie.

Súvisiace články

Najčítanejšie