Zatiahnuté
Bratislava
Andrej, Ondrej
30.11.2023
Vo Vatikáne sa odohrala posledná rozlúčka so zosnulým kardinálom Tomkom, viedol ju pápež
Zdielať na

Vo Vatikáne sa odohrala posledná rozlúčka so zosnulým kardinálom Tomkom, viedol ju pápež

VATIKÁN / Vo vatikánskej Bazilike svätého Petra sa vo štvrtok odohrala posledná rozlúčka so zosnulým slovenským kardinálom Jozefom Tomkom. Zádušnú omšu viedol kardinál Giovanni Battista Re a záverečný rozlúčkový obrad vykonal osobne pápež František.

Pohrebné obrady vo Vatikáne sa uskutočňujú podľa zvyklostí pri pohreboch členov kardinálskeho zboru. Omša sa slávi v latinčine a taliančine s liturgickými rúchami tmavočervenej farby. Pri oltári katedry v zadnej lodi baziliky ju spolu s kardinálmi, arcibiskupmi a biskupmi celebruje dekan kardinálskeho zboru. Tým je taliansky kardinál Re, ktorého s Tomkom spájalo dlhoročné priateľstvo. "Celý dlhý a intenzívny život kardinála Tomka bol zasvätený službe Bohu a bratom a, takmer celý, venovaný službe tu v Rímskej kúrii. V priebehu rokov zastával množstvo úradov, ktoré vždy považoval za 'povolanie slúžiť'," povedal v kázni.

V závere eucharistického slávenia pápež František predsedal obradu posledného odporúčania a rozlúčky. Oblečený v liturgickom plášti pluviál osobne predniesol modlitby nad rakvou, ako ďalej informovalo tlačové stredisko Svätej stolice.

Na obradoch vo Vatikáne sa zúčastňujú aj slovenskí biskupi. Ako informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska, ich delegáciu v talianskej metropole poviedol bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

Po rozlúčke v Ríme prepravili pozostatky zosnulého kardinála slovenským vládnym lietadlom do Bratislavy. V piatok (12. 8.) a v sobotu (13. 8.) budú vystavené na verejnú úctu v Katedrále sv. Martina, v nedeľu (14. 8.) a v pondelok (15. 8.) v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Omša s pohrebnými obradmi bude v utorok 16. augusta o 11.00 h. Hlavným celebrantom bude emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Kardinál Jozef Tomko, ktorý bol najstarším členom kardinálskeho zboru a jediným slovenským kardinálom, zomrel 8. augusta v Ríme vo veku 98 rokov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy