Zatiahnuté, dažďové prehánky
15°
Bratislava
Levoslav
2.10.2022
Cirkev sa pripravuje na pohreb kardinála Tomka: Do Ríma odcestuje delegácia
Zdielať na

Cirkev sa pripravuje na pohreb kardinála Tomka: Do Ríma odcestuje delegácia

Archívna reportáž

VATIKÁN / Rakva s pozostatky kardinala Jozefa Tomka je momentálne uložená v kostole sv. Štefana vo Vatikáne, kde je prístupná pre verejnosť. Aby sa mohla pokloniť poslednému slovenskému kardinálovi. Vo Vatikáne ostane do druhého dňa, kedy sa budú v bazilike svätého Petra konať pohrebné obrady spojené s vatikánskou rozlúčkou s Jozefom Tomkom.

Cirkev na Slovensku sa pripravuje na pohreb kardinála Jozefa Tomka, ktorý zomrel v pondelok v Ríme. Do talianskej metropoly odcestuje vo štvrtok delegácia biskupov pod vedením bratislavského arcibiskupa metropolitu Stanislava Zvolenského a košického arcibiskupa metropolitu Bernarda Bobera. Informuje o tom na svojom webe Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Vo Vatikáne sa začne posledná rozlúčka vo štvrtok o 11.00 h.

Pohrebnú omšu pri oltári katedry v zadnej lodi Baziliky sv. Petra bude podľa KBS celebrovať dekan kardinálskeho kolégia kardinál Giovanni Battista Re spolu s kardinálmi, arcibiskupmi a biskupmi. Obradu posledného odporúčania a rozlúčky bude predsedať pápež František. Vo Vatikáne bude pohreb kardinála realizovaný podľa zvyklostí pri pohreboch členov kardinálskeho zboru. "Omša bude v latinčine a taliančine s liturgickými rúchami tmavočervenej farby. Pápež František oblečený v pluviáli – liturgickom plášti – prednesie záverečné modlitby nad rakvou položenou na dlažbe, respektíve na rozprestretom koberci," priblížila KBS.

Kardinál Giovanni Battista Re, ktorý bude pri omši celebrantom z titulu svojej funkcie, bol spojený s kardinálom Jozefom Tomkom aj dlhoročným priateľstvom. Po rozlúčke v Ríme prepravia pozostatky zosnulého kardinála lietadlom do Bratislavy. V piatok a v sobotu budú vystavené k verejnej úcte v Katedrále sv. Martina, v nedeľu a v pondelok v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Omša s pohrebnými obradmi bude v utorok 16. augusta o 11.00 h. Hlavným celebrantom bude emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Kardinál Jozef Tomko zomrel 8. augusta v Ríme vo veku 98 rokov.

Súvisiace články

Najčítanejšie