Zatiahnuté
21°
Bratislava
Prokop
4.7.2022
Najvyšší kontrolný úrad má slúžiť verejnosti, povedal jeho nový riaditeľ Ľubomír Andrassy
Zdielať na

Najvyšší kontrolný úrad má slúžiť verejnosti, povedal jeho nový riaditeľ Ľubomír Andrassy

BRATISLAVA / Najvyšší kontrolný úrad nie je služobníkom ani koalície, ani opozície a má slúžiť verejnosti. Vyhlásil to novozvolený predseda NKÚ Ľubomír Andrassy na tlačovej konferencii spolu s končiacim šéfom národných kontrolórov Karolom Mitríkom. Ten odmietol, že by bol pri kontrolách svedkom pokusov „pozametať“ veci pod koberec.

"Keď sme skontrolovali mýtny systém, na vláde nebola debata, ako zefektívniť výber, ale bola veľká debata, že poškodzujeme dobré meno politikov,“ povedal Mitrík. „Zvláštne tlaky“ necítil a žil uzavretý spôsob života. Povedal tiež, že sa veľmi teší, že na úrade je zabezpečená kontinuita. Andrassy totiž pôsobil na NKÚ najskôr ako riaditeľ kancelárie predsedu a neskôr ako podpredseda úradu.

Nový šéf NKÚ Andrassy povedal, že kontrola nie je o tom, či sa dobre použili rozpočtové pravidlá, ale či sa peniaze zo štátnej kasy používajú hospodárne a efektívne. „Toto oveľa viac bolí politikov,“ uviedol Andrassy s tým, že kontrola oslobodzuje a častokrát bolí. Poznamenal, že ak to politik vezme ako útok, tak osobný vzťah skončí. „Ja som bol zo Smeru-SD vylúčený, lebo som sa postavil proti politike, ktorú robili reprezentanti Smeru-SD na komunálnej úrovni,“ komentoval Andrassy svoju politickú minulosť.

Bol poslancom za Stranu demokratickej ľavice (SDĽ), členom strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) a teraz ho nominovala poslankyňa Mária Šofranko (OľaNO). Na otázku, ako sa mu to podarilo, Andrassy odpovedal, že „je to asi tým, že má za sebou výsledky práce“ a ľudia zhodnotili, čo urobil na úrovni miestnej samosprávy či ako sa správal ako poslanec SDĽ dvadsať rokov dozadu.

Nový šéf NKÚ uviedol, že dôveru, ktorú dostal, ho zaväzuje nielen voči parlamentu, ale aj voči verejnosti. Dal verejný prísľub, že úrad bude viesť otvorene a transparentne. Za prvú výzvu označil ľudí na NKÚ. Zdôraznil, že ak chce mať úrad vyššiu dôveru verejnosti, musí preukázať kompetencie cez vysokokvalifikovaných zamestnancov. "Každý kolega musí byť o krok pred tými, ktorých kontroluje,“ zdôraznil. Za druhú výzvu považuje, aby sa zistenia NKÚ preklápali do nových zákonov. Parlamentné výbory pre hospodárstvo a financie reagujú podľa neho veľmi aktívne na rozdiel od výboru pre verejnú správu, kde nepociťuje väzbu medzi NKÚ a parlamentom. Treťou výzvou podľa Andrassyho je edukácia vo vzťahu ku kontrolovaným subjektom, občianskej spoločnosti a inštitúciám, s ktorými spolupracujú. Za povinnosť preto považuje odovzdávať skúsenosti kontrolovaným subjektom a uvádzať príklady dobrej praxe.

Parlament zvolil Andrassyho za nového predsedu NKÚ na sedem rokov v stredu 25. mája. Podporilo ho 75 poslancov zo 125, ktorí odovzdali platné hlasovacie lístky. Vo voľbe na predsedu NKÚ neuspeli Štefan Kišš a Róbert Suja.

Súvisiace články

Najčítanejšie