Jasno
21°
Bratislava
Berta
2.7.2022
Pokus dobrý, snaha sa cení, reaguje Matovič na SaS k zníženiu DPH na palivá
Zdielať na
Slovensko

Pokus dobrý, snaha sa cení, reaguje Matovič na SaS k zníženiu DPH na palivá

BRATISLAVA / Na koaličnej rade v nedeľu, 22. mája predstavila koaličná strana SaS zníženie DPH na všetky ropné produkty, teda naftu, benzín, oleje, na osem percent. Ide o pozmeňujúci návrh k zákonu o dani z výhody získanej v dôsledku osobitnej situácie na trhu s ropou. Ministerstvo financií malo prepočítať dopady návrhu SaS. Na brífingu sa k stanovisku vyjadril minister financií, Igor Matovič.

Igor Matovič na brífingu vyhlásil, že prvého mája 2004 sme sa stali členmi Európskej únie a prijali sme záväzok, že budeme dodržiavať právo EÚ. Podľa jeho slov porušila SaS návrhom smernicu Rady Európskej únie

"Ak by bola zľava na ruskú ropu 35 dolárov na jeden barel, tak by sme vedeli už v júni v štátnej po v tomto roku 180 miliónov eur," hovorí Igor Matovič. V prípade pesimistického odhadu sú odhady 24-23 miliónov eur. 

V zápise z koaličnej rady sa podľa slov ministra financií nachádza v bode číslo 12 chcela SaS rovnakú platnosť do roka 2024 pri dani z DPH za 8 percent. Podľa slov Igora Matoviča je stanovisko SaS nasledovné: v prípade, ak prejde zároveň s daňou z ropy návrh na zníženie SHP, v tom prípade podporia daň z ropy. Ak ich návrh neprejde, nepodporia návrh OĽaNO.

Igor Matovič na grafike zobrazil list, v ktorom komisár pre hospodárstvo, ktorý koordinuje implementáciu, Paolo Gentiloni, prízvukuje všetkým členským krajinám, akým spôsobom pristúpiť k znižovaniu sadzieb k DPH. Podľa slov Gentolinohu motorové palivá, čo sa týka DPH, nemôžu profitovať z redukovaných sadzieb DPH. Na motorové palivá teda nie je možné v súlade so smernicou Európskej rady aplikovať zníženú sadzbu DPH.

"Áno, Poliaci to urobili ešte pred vojnou na Ukrajine, na drzovku. Na základe toho prišiel tento list od komisára Gentiloniho, lebo právo EÚ je nadradené," povedal Igor Matovič.

Podľa Matoviča je návrh dorbý, ale mohli by sme sa správať ako dospelí a základné pravidlo je podľa jeho slov smernica o menších sadbách DPH.

"Pokus dobrý, snaha sa cení," hovorí na brífingu minister financií. Vyzval SaS, aby netlačila Slovensko a slovenské domácnosti do kúta.  "Tých 300 miliónov nám leží na chodníku, stačí ich dvihnúť" hovorí Matovič. 

Podľa ministra financií, ak neprijmeme zákon, tak stratíme 30 miliónov eur z dane. "Preto si dovolím ponúknuť pre SaS alternatívne riešenie," uviedol Matovič.

Navrhuje, aby použili výnos z ropy na platy sestier, lekárov a učiteľov. "Na tie platy použijeme presne to, čo sme reálne vybrali. Pevne verím, že SaS odloží škriepky bokom," vyhlásil Matovič. 

Matovič odpovedal na otázku TV JOJ, prečo neriešia návrhy najprv s koaličnými partnermi, ale hrajú "mediálny ping-pong". Minister financií odpovedal, že komunikoval tento návrh iba dvom členom SaS. "Richard Sulík to nebol," priznal minister financií. 

Strana SaS hovorí, že Igor Matovič vo platoch sestier, lekárov a učiteľov klame

Stranu SaS podľa slov hovorcu Ondrej Šprláka mrzí, že Igor Matovič svoje výhrady nekomunikoval najprv jej, ale ich používa na to, aby opäť raz verejne útočil na svojho koaličného partnera.

 "Našou snahou bolo znížiť DPH z cien benzínu a nafty na 8%. Napriek tomu, že k tomuto kroku pristúpilo Poľsko, Igor Matovič je proti. Na koaličnej rade sa dokonca rozprávalo o období do konca roka, čo by sa dalo vyjednať aj s Európskou úniou. Sme samozrejme otvorení zníženiu, či pozastaveniu akejkoľvek inej dane. Ak však nebude dohoda na znížení dane v takom rozsahu, ako sme navrhli, zavedenie dane z ropy vetujeme," uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Na vyššie platy sestier, lekárov a učiteľov mal podľa SaS myslieť minister financií pri príprave rozpočtu. "Navyše, predtým tvrdil, že z výnosu z dane z ropy chce financovať daňový bonus a voľnočasové poukazy, teraz tvrdí, že tieto peniaze chce dať na vyššie platov učiteľov či sestier. Minister financií jednoducho klame, pretože zvyšovanie platov pre učiteľov a zdravotných pracovníkov blokuje už vyše roka," doplnil predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič.

Súvisiace články

Najčítanejšie