Zatiahnuté, dážď
19°
Bratislava
Metod, Cyril
5.7.2022
Vrcholí peľová sezóna. Lekári potvrdzujú vyšší výskyt pacientov s alergickými reakciami
Zdielať na

Vrcholí peľová sezóna. Lekári potvrdzujú vyšší výskyt pacientov s alergickými reakciami

SLOVENSKO / V tomto období vrcholí peľová sezóna a okrem buka či duba kvitnú aj ihličnany. Tento rok kvitnú intenzívnejšie ako inokedy, preto sú koncentrácie peľu v ovzduší vyššie. Okrem toho aj lekári potvrdzujú vyšší výskyt pacientov s alergickými reakciami.

Žltého prášku na autách, parapetoch, kalužiach či v zátokách jazier je v tomto roku vidieť naozaj veľa. Mnohých obyvateľov to znepokojilo, navyše u viacerých sa prejavili alergické reakcie či podráždenie očí a dýchacích ciest. Úrad verejného zdravotníctva je bombardovaný otázkami, čo to je a na sociálnych sieťach ožívajú nové konšpirácie. Na jednu z nich upozorňuje aj polícia. Vláda podľa nej zrušila nosenie rúšok zámerne, aby nás otrávila sypaním z neba. Podľa Úradu verejného zdravotníctva nejde o saharský prach, ani o žiaden škodlivý chemický posyp, ale o peľ kvitnúcich ihličnanov.

"Čiže smrekov, borovíc a jedlí, ktoré momentálne kvitnú. Tieto druhy majú veľmi veľké peľové zrná, ktoré za pomoci vzdušných vačkov sú prenášané vetrom na veľké vzdialenosti," vyjadrila sa Janka Lafférsová z Oddelenia lekárskej biológie RÚVZ v Banskej Bystrici. Okrem nich kvitnú aj duby a buky, ktorých peľové zrná sú tiež veľké. Tieto žltkasté mapy to je peľ, ktorý navial vietor z hladiny jazera. Viacerých ale prekvapilo to, že je ho nejako priveľa a na prvý pohľad skôr pripomína saharský piesok. "Koncentrácia toho peľu je niekoľkonásobne vyššia ako po iné roky," dodala Lafférsová.

Dôvod je podľa odborníčky ten, že tieto stromy majú svoje tri až päťročné cykly, keď intenzívne kvitnú. V tomto roku sa akoby v intervale stretli. "Keď zafúka silný vietor, alebo keď skúsite potriasť konárikom, tak viditeľne sa vám ukáže taký žltý mrak," vysvetlila Lafférsová. V súčasnosti trpia alergici, ale dôvodom je ešte aj kvitnúca breza. Peľové zrná ihličnanov, buku i duba sú veľké a môžu spôsobiť nanajvýš mechanické podráždenie očí, alebo slizníc. A bude to tak aj naďalej ešte najmenej týždeň. Ustúpi peľ brezy, ale nastúpi peľ trávy. "Tráv z čeľade lipnicovitých," dodala Lafférsová.

Súvisiace články

Najčítanejšie