Jasno
11°
Bratislava
Frederik
25.2.2024
ÚVO opäť spochybňuje tender bratislavskej záchranky
Zdielať na

ÚVO opäť spochybňuje tender bratislavskej záchranky

Zdroj: TASR/Peter Hudec/ilustračné

Podmienky súťaže sa nepozdávajú Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý ich považuje za diskriminačné

Štátna Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava (ZDZS) má opäť problémy s tendrom na nákup 140 sanitiek v predpokladanej hodnote 20 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. V utorok o tom vo večernom spravodajstve informovala TV Markíza. Podmienky súťaže sa totiž znovu nepozdávajú Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Úrad už pritom v minulosti jeden tender štátnej príspevkovej organizácie na nákup sanitiek zrušil.

"V tomto prípade žiadal Úrad pre verejné obstarávanie zrušenie diskriminačných podmienok, nie celej súťaže," spresnila aktuálny postoj úradu jeho hovorkyňa Helena Fialová. Spoločnosť mala podľa nej zverejniť opravu vo vestníku a primerane predĺžiť jednotlivé lehoty. Podľa informácií televízie však riaditeľ štátnej záchranky Boris Moťovský po doručení písomného rozhodnutia otvoril obálky s dvoma ponukami a vybral víťaza.

Úrad tvrdí, že štátna firma konala v rozpore so zákonom. Šéf Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby Bratislava však uviedol, že si tak svoje kroky nevykladajú ani nevysvetľujú. Ako doplnila Fialová, teraz môžu proti súťaži namietať neúspešní uchádzači. Ak by pritom podľa nej spoločnosť napriek výhradám úradu podpísala zmluvu s víťazom, prichádzala by do úvahy kontrola úradu v štátnej záchranke.

Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava vyhlásila nový tender na nákup 140 sanitiek v predpokladanej hodnote 20 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty koncom júla. Pôvodný tender z marca tohto roka Úrad pre verejné obstarávanie zrušil, pretože bol podľa neho ušitý na mieru len jednému uchádzačovi. Určili sa totiž neprimerané technické požiadavky na vozidlá, ktorým na slovenskom trhu zodpovedalo iba jedno vozidlo.

Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava je zriadená Ministerstvom zdravotníctva SR ako štátna príspevková organizácia. Predmetom jej činnosti je poskytovanie služieb prednemocničnej a neodkladnej zdravotnej starostlivosti na území Bratislavy, či dopravnej služby jednotlivým zdravotníckym zariadeniam na území hlavného mesta SR. V prvom kole tendra na získavanie licencií na prevádzkovanie záchrannej zdravotnej služby patrila k najúspešnejším spoločnostiam.

Zdielať na

Najčítanejšie správy