Oblačno, dažďové prehánky
19°
Bratislava
Medard
8.6.2023
Nulové doplatky za lieky pre seniorov a zdravotne postihnutých. Platí to len na tie najlacnejšie z nich
Zdielať na

Nulové doplatky za lieky pre seniorov a zdravotne postihnutých. Platí to len na tie najlacnejšie z nich

BRATISLAVA / Už viac ako mesiac u nás platia nulové doplatky za lieky pre seniorov a ťažko zdravotne postihnutých. Nárok na odpustenie doplatku podľa zákona majú dôchodcovia či ZŤP s príjmom nižším ako 680 eur mesačne. Veľká radosť podľa lekárnikov ale medzi seniormi neprevládla. Nulové doplatky nie sú na všetky lieky - iba na tie najlacnejšie. Pacientov rozhorčuje aj to, že im niektorí všeobecní lekári vraj nechcú predpisovať lieky na chronické ochorenia a posielajú ich k špecialistom.

O nulových doplatkoch už seniori počuli, aj ich očakávali ale zatiaľ nepocítili. "Ja som diabetička, kupujem inzulín a teraz? O dve eurá ešte viac. Nič som nepocítila, ja som ešte nulový doplatok nemala," uviedla pani. 

"Nulové doplatky zväčša nie sú, ide o zníženie doplatku na úroveň podľa toho najlacnejšieho lieku v referenčnej skupine," povedal prezident Slovenskej lekárskej komory Ondrej Sukeľ. 

Podľa prezidenta lekárnickej komory sú ale pacienti oveľa viac uvedomelý a veľa sa pýtajú. "Tí, ktorí doplácajú viac sa už častejšie informujú či existuje lacnejšia alternatíva a zvlášť starší pacienti," uviedol Sukeľ. 

"Ľudia očakávali, zraniteľné skupiny, dôchodcovia, invalidní dôchodcovia, že im budú odpustené doplatky za všetky lieky, nie za tú najlacnejšiu alternatívu," povedala prezidentka AOPP Mária Lévyová. Do popredia hnevu pacientov sa tlačí ale oveľa viac iná prijatá legislatíva. Predpisovanie liekov iba špecialistami, nie všeobecnými lekármi.

"Mnohí už začali posielať, všeobecní lekári pacientov k špecialistom. Samotní špecialisti hovorili, že naraz sa im vyrojili pacienti, začali vyklopkávať u kardiológov, dvadsiati, že potrebujeme recept, lebo už mi všeobecní lekár odmietol recept predpísať," uviedla Lévyová. 

Čakacia doba na termín u špecialistu je ale pomerne dlhá, ak lieky potrebujú skôr snažia sa špecialistom dovolať aspoň cez telefón. Keď sa im to nedarí pýtajú sa aj asociácie na ochranu práv pacientov.

"Vyslovene nevieme sa dovolať, e-mailová komunikácia nie je možná. Všeobecný lekár ma už poslal i keď tvrdíme že do konca februára tu máme mimoriadny stav a i tak môže špecialista poveriť toho všeobecného lekára, lenže môže ! A čo keď on povie, že takéto poverenie nerešpektuje? Problémy sa začali kumulovať. Je v tom pomerne veľký chaos," povedala Lévyová. 

"Tento týždeň sa už uzavreli pripomienky a počas budúceho týždňa sa v tejto téme rozhodne čo ďalej. Dohodneme metodické usmernenie ktoré následne vydáme," dodala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy