Oblačno, dažďové prehánky
18°
Bratislava
Medard
8.6.2023
Prokurátor požaduje 13 rokov väzenia, Dušan Kováčik tvrdí, že nemal 11 mesiacov možnosť brániť sa
Zdielať na

Prokurátor požaduje 13 rokov väzenia, Dušan Kováčik tvrdí, že nemal 11 mesiacov možnosť brániť sa

PEZINOK / V súdnom procese s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom začali v piatok, 17. septembra, na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku procesné strany prednes svojich záverečných rečí. Ako uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek, obžalovanému navrhuje úhrnný trest minimálne 13 rokov väzenia v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Zároveň navrhol prepadnutie jeho majetku.

Rozsudok nad Dušanom Kováčikom vynesie súd v pondelok

Špecializovaný trestný súd v Pezinku vynesie rozsudok nad bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčik v pondelok, 20. september, o 16:00. Uviedla to samosudkyňa Pamela Záleská.

Kováčik tvrdí, že 11 mesiacov nemal možnosť brániť sa voči nezmyslom

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. je v kolúznej väzbe už takmer 11 mesiacov a za ten čas sa podľa vlastných slov nemal možnosť brániť proti nezmyslom. Uviedol to dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v rámci svojej záverečnej reči. Zároveň kritizoval prílišnú rýchlosť trestného konania v jeho veci.

Rozhodnutie súdu o ukončení dokazovania zo štvrtku 16. septembra bolo podľa Dušana Kováčika. pre neho totálnym šokom. "To bol blesk, ukončené," povedal s tým, že keďže pojednávanie sa skončilo o 18:00 a vo väzbe mu o 21:30 zhasli svetlo, nemal čas riadne si pripraviť záverečnú reč. Zároveň sa pýtal, či rýchle ukončenie konania nesúvisí s obvinením vyšetrovateľov NAKA z manipulácii vyšetrovania. "Na hlavnom pojednávaní nám nebolo umožnené absolútne nič," uviedol obžalovaný. Zároveň vyhlásil, že viera v nevinu mu dodáva silu. "Ja nemám inú možnosť, ako veriť v spravodlivosť," povedal.

Kováčik pripustil, že celý život bol nadpriemerne zarábajúcim človekom, jeho majetok je však podľa neho menší, ako ten vlastnený kajúcnikmi. "Nemám nič v Chorvátsku, žiadne byty v Bratislave," uviedol s tým, že vlastní len dom v Skalke nad Váhom. Jeho celoživotné úspory s manželkou boli podľa neho 72 000 eur. Sumu 10 000 eur, ktorú mal u seba pri zadržaní chcel podľa vlastných slov použiť na kúpu lúky, kde by choval včely. Kováčik doplnil, že po zaistení majetku jeho aj jeho manželky by si bez pomoci rodiny nemohol dovoliť ani obhajcov.

Podľa Šúreka v tomto prípade nie je pochybnosť, že sa žalované skutky stali a spáchal ich obžalovaný

"V tomto prípade bolo vykonané komplexné dokazovanie," zdôraznil prokurátor. Zároveň uviedol, že Dušan Kováčik sa v priebehu procesu snažil „úmyselne odkláňať smer dokazovania". Robil tak podľa neho predkladaním množstva podaní, ktoré obsahovali rôzne „pseudodôkazy". Zároveň Šúrek pripomenul, že Kováčik odmietol vypovedať, keď mal na to príležitosť a vyjadroval sa len k už vykonaným dôkazom, keď mohol svoje argumenty prispôsobiť dôkaznej situácii.

Prokurátor tiež uviedol, že výpovede rôznych svedkov proti Kováčikovi spolu obsahovo súhlasili

Takýmito svedkami boli napríklad bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó, dnes už zosnulý bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby František Böhm, obvinený člen skupiny takáčovcov Matej Z. aj bývalí kolegovia obžalovaného z ÚŠP. Prokurátor tiež pripomenul, že v kancelárii obžalovaného boli zaistené spisy k trestným veciam, v ktorých nebol dozorovým prokurátorom. "Dôkazy do seba zapadajú a vytvárajú presnú mozaiku," skonštatoval Šúrek.

Podľa obhajcu obžalovaného Erika Magála, viedli v prípade Dušana Kováčika orgány činné v trestnom konaní jednostranné vyšetrovanie a odmietali dôkazy v prospech obžalovaného. "Skutky, ktoré sú predmetom obžaloby, sa nikdy nestali a z logických dôvodov sa ani nemohli stať," vyhlásil. To, že súd zamietol viaceré návrhy dôkazov obhajoby, je podľa neho „devastáciou trestného konania". Advokát pripomenul obvinenie viacerých vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry pre manipulovanie vyšetrovania. Jedným z nich bol aj Pavol Ď., ktorý mal na starosti prípad Dušana Kováčika. 

Magál tiež pripomenul správu SlS, ktorá hovorila o manipulácii medializovaných káuz

"Autentickosť tejto správy potvrdil aj súčasný šéf SIS Michal Aláč," povedal obhajca s tým, že z daného dôvodu požadovali vypočutie Aláča alebo jeho predchodcu Vladimíra Pčolinského. Ich výpovede, ako aj výpovede iných navrhovaných svedkov, napríklad z prostredia polície, mohli podľa neho priniesť fakty k prospechu Kováčika. Advokát zároveň navrhol oslobodenie obžalovaného v celom rozsahu.

Dušan Kováčik je obžalovaný z toho, že bol činný pre zločineckú skupinu Takáčovcov, a tiež z toho, že prijal úplatok 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa Takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby. Takisto podľa obžaloby v dvoch prípadoch neoprávnene poskytol informácie o trestných konaniach bývalému šéfovi Kriminálneho úradu Finančnej správy SR Ľudovítovi Makóovi. Bývalý špeciálny prokurátor však trvá na svojej nevine.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy