Referendum sa konať nemôže. Ústavný súd vyhlásil otázku za protiústavnú

Referendum sa konať nemôže. Ústavný súd vyhlásil otázku za protiústavnú

Archívna reportáž
Prezidentka Čaputová k referendu embed kód
KOŠICE / V stredu, 7. júla, o 11tej sa uskutočnilo neverejné zasadnutie pléna Ústavného súdu Slovenskej republiky. Predmetom rokovania bolo, okrem iného, aj rokovanie o návrhu prezidentky Slovenskej republiky na začatie konania o súlade predmetu referenda.

Ústavný súd po neverejnom rokovaní oznámil, že otázka položená v referende je protiústavná. Traja sudcovia nesúhlasili. Bolo to podľa predsedu ÚS SR Ivana Fiačana ťažké rozhodovanie. ÚS skonštatoval, že výsledkom referenda môže byť aj zmena Ústavy. V závislosti podoby referendových otázok výsledkom referenda môžu byť rôzne právne normy. Referendum sa teda nemôže konať.

Petičný výbor pokladá rozhodnutie za prekvapivé a chce podniknúť ďalšie kroky. Predseda strany Robert Fico sa chce obrátiť na medzinárodné inštitúcie a Peter Pellegrini označil 7. júl za čierny deň demokracie Slovenska.

Petičný výbor odovzdal petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách v podateľni Prezidentského paláca 3. mája. Tá mala vyše 600-tisíc podpisov. Podľa zástupcov petičného výboru ide o najrýchlejšie vyzbieranú občiansku petíciu v histórii Slovenska.

Strana Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) odovzdala petičnému výboru viac ako 302-tisíc podpisov

Uviedol to predseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) a poslanec Národnej rady SR Peter Pellegrini na tlačovej besede pred Prezidentským palácom. Podpisy začala strana zbierať 5. februára a ide o počet, ktorý zozbieral výlučne Hlas-SD. Besedu strana zorganizovala pri príležitosti odovzdávania podpisov pod petíciou za vypísanie referenda za predčasné voľby. Podľa Pellegriniho toto nie je referendum politických strán ale občanov.

​Prezidentka podala podnet na Ústavný súd

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v súvislosti s petíciou za vyhlásenie referenda o predčasných parlamentných voľbách obráti so svojimi otázkami na Ústavný súd SR. Ústavný súd požiada, aby posúdil, či predmet navrhovaného referenda je, alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende.

Prezidentka Zuzana Čaputová uviedla, že úlohou prezidentky je urobiť rozhodnutie, ktoré zabezpečí ústavnosť referenda, a ktoré nebude sprevádzané žiadnymi pochybnosťami z ústavného hľadiska. Hlava štátu chce tieto sporné otázky vyriešiť ešte pred vyhlásením referenda. Tak by nemohol byť spochybnený ani jeho priebeh a ani výsledok.

Znenie otázky v referende: "Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky tak, aby sa voľby do Národnej rady Slovenskej republiky vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda?“

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:25 Nové bývanie
05:55 Kixšou
06:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:45 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie
07:15 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:00 Tankový prapor
07:30 Tarzan - Král džungle
09:15 Pojedeme k moři