V Košickom kraji chýbajú stovky ambulantných lekárov. Na jedného tak pripadá desaťtisíc pacientov

V Košickom kraji chýbajú stovky ambulantných lekárov. Na jedného tak pripadá desaťtisíc pacientov

KOŠICE / Nedostatok ambulantných lekárov je problém, ktorý Slovensko trápi už roky. Pociťujú ho všetky kraje. Ten košický o riešení vážnej situácie rokoval s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským. Podľa aktuálnych čísel totiž župe chýba približne 400 všeobecných lekárov.

"Najväčší problém máme, čo sa týka všeobecných lekárov, Košice-okolie, Sobrance, Spišská Nová Ves, Gelnica. Tam máme od 2-4 lekárov na 10 000 obyvateľov. Priemerný vek lekárov je 56 lekárov, čo sa týka všeobecných, čiže väčšina z lekárov je v dôchodkovom veku, " vyhlásil na tlačovej besede predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, počas návštevy ministra zdravotníctva. Žilinský kraj má napríklad 27 percent lekárov nad 60 rokov, 18 percent dokonca nad 70 a 20 percent nad 50.


Riešenie nepríde ani o mesiac a zdá sa, že ani o niekoľko mesiacov. Problém je totiž dlhodobý a netýka sa iba Košického samosprávneho kraja. Desiatky chýbajúcich ambulatných lekárov hlásia aj ďalšie."To znamená, že to bude v nasledujúcich rokoch eskalovať," uviedol predseda Združenia samosprávnych krajov K8 Jozef Viskupič.

Niekoľko ciest ako vybrdnúť z tejto situácie naznačili dnes tak košický župan ako aj šéf rezortu zdravotníctva. Ide o vytvorenie systému, na základe ktorého by bolo možné lekárov umiestňovať do jednotlivých obcí a miest. "Systém by sa mal hlavne zameriavať na lekárov, ktorí tu vyštudovali a odišli do zahraničia alebo o Slovákov, ktorí vyštudovali v zahraničí a ostali tam pracovať," vysvetlil župan Trnka.


No a ďalšou kategóriou by mali byť lekári z Ukrajiny. "Jednak Ukrajinci, ktorí by sem mohli prísť vyštudovať alebo už hotových lekárov z Ukrajiny," doplnil Trnka. Minister zdravotníctva avizoval uľahčenie vstupu do krajiny a to spôsobom vybavenia licencie či poskytnutia príspevku na vybavenie dotácie, prípadne prenájmov.Trnavská župa pred polrokom schválila finačnú podporu pre prépravu takýchto lekárov a aj pre ich školiteľov, akýsi primárny plat. Rovnako tak aj podporu takýchto lekárovo už počas štúdia.

"Na tomto zastupiteľstve budeme schvaľovať príspevok k bývaniu pre lekárov, ktorí by chceli pôsobiť na území nášho kraja," uviedol predseda Združenia samosprávnych krajov K8.

ZMOS upozorňuje na skúsenosť

Združenie miest a obcí Slovenska však upozorňuje, že už pred viac ako 10 rokmi sa samosprávam napriek štedrosti ambulatných lekárov nedarilo získať.

"Preto sme asistovali rezortu zdravotníctva pri eurofondoch na takzvané centrá integrovaných zdravotníckych služieb. Ani toto nebol dobrý projekt pretože niektoré samosprávy mali problém napríklad s tým aby si zazmluvnili lekára na dobu minimálne 5 rokov," skonštatoval hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák.

Keďže pri obrovskom dopyte po lekároch sa môžu rozhodnúť ísť za lepšou finančnou ponukou.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

18:00 Prestreté
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
18:15 Prvé oddelenie
18:40 Prvé oddelenie
19:15 Prvé oddelenie
17:55 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha IV.
18:15 Petronela Jabĺčková
18:25 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
18:35 Tom Gates
18:15 Velký draft
20:15 Domino
21:50 Bolest a sláva