Skoro jasno
33°
Bratislava
Leonard
16.8.2022
Kuchyňa bojnickej nemocnice je posiata plesňami: FOTO len pre silné žalúdky
Zdielať na

Kuchyňa bojnickej nemocnice je posiata plesňami: FOTO len pre silné žalúdky

BOJNICE / Steny a stropy posiate plesňami a pritom tu varia pre 700 ľudí. Reč je o kuchyni v bojnickej nemocnici. Na problém nás upozornil divák, ktorý má aj fotodokumentáciu. Zarážajúce je, že v nemocnici nedokážu situáciu vyriešiť takmer dve desaťročia.

​Hrozivé fotografie nám do redakcie poslal náš divák s tým, že takto vyzerajú priestory kuchyne v bojnickej nemocnici. Steny a stropy sú samá pleseň. Denne tu pritom varia jedlo pre približne 700 pacientov, lekárov a ďalších zdravotníkov. Vedenie nemocnice pravosť fotografií potvrdilo. Podľa ich slov majú s plesňami v kuchyni problém dlhé roky. "Pleseň tam je, riešime to pravidelne, budova je stará," povedal Martin Drozd, Nemocnica s poliklinikou Bojnice. "Nie je normálne, že v takýchto priestoroch sa zabezpečuje strava pre personál a pacientov," skonštatoval Michal Ďureje, poslanec TSK. 

O dlhoročnom probléme s plesňami v nemocničnej kuchyni vedia aj hygienici. "Tento problém riešime dlhodobo, ide o plesne, ktoré sa nachádzajú v kuchyni," ozrejmila Zuzana Tornócziová, riaditeľka RÚVZ Bojnice. Dlhodobo znamená neuveriteľných takmer 20 rokov. Presne takú dobu sa tu pleseň objavuje. "My sme dávali záväzné pokyny, ktoré oni síce riešili, prevádzkovateľ to omaľoval a za niekoľko dní to bolo naspäť," povedala Tornócziová. "My si to dočasne dokážeme vyriešiť, namaľujeme to, ale budeme to musieť opakovať," vyjadril sa Drozd.

Vedenie nemocnice tvrdí, že problém je v budove. Tá by potrebovala kompletnú rekonštrukciu. Podľa ich slov o ňu žiadajú dlhý čas. "V minulosti sme žiadali o rekonštrukciu kuchyne. Budova je 60-ročná a potrebuje nutne rekonštrukciu," zhodnotil Drozd. "Je to systémový problém. Takto to vyzerá, keď zriaďovateľ zabudne na svoju nemocnicu," myslí si Ďureje. "V rámci schváleného rozpočtu na tento rok máme vyčlenené finančné prostriedky vo výške 38-tisíc eur na projektovú dokumentáciu, ktorá rieši komplexnú rekonštrukciu kuchyne a prevádzkovej budovy bojnickej nemocnice," uviedla hovorkyňa TSK Lenka Kukučková. Trenčiansky samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom nemocnice sľubuje, že kuchyňa sa rekonštruovať bude. Podľa hygienikov je najvyšší čas. "Dlhodobý pobyt v takýchto priestoroch môže poškodiť zdravie," dodala Tornócziová.

Súvisiace články

Najčítanejšie