Protesty nepomohli, Harabin sa stal predsedom Najvyššieho súdu SR
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Voľby predsedu NS SR sprevádzajú protesty pred jeho budovou.
Harabin sa v prvej reakcii poďakoval všetkým členom Súdnej rady SR za dôveru, sudcom a priateľom, ktorí ho podporovali.
Ako ďalej uviedol, do volieb mal 90-percentnú podporu zo všetkých viac ako 1300 slovenských sudcov. "Takúto dôveru som nemohol odmietnuť," povedal Harabin. "Ďakujem tým, ktorí ma podporili aj napriek kampani proti mojej osobe," doplnil.
Súdna rada SR po dnešných voľbách dá návrh prezidentovi SR, aby Harabina vymenoval za predsedu Najvyššieho súdu SR. Harabin zatiaľ nevie, kto ho vystrieda na ministerstvom poste.
Podľa Harabina sa Babiaková jeho príchodu na NS SR obávať nemusí a rovnako ani sudcovia, ktorí ju podporili. Ľudia môžu očakávať sfunkčnenie justície a Najvyššieho súdu a striktné oddelenie súdnej moci od výkonnej, povedal.
"Dalo sa to očakávať vzhľadom na zloženie Súdnej rady. Trošku som sklamaná," uviedla v reakcii neúspešná kandidátka Babiaková. "To je otázka budúcnosti," zareagovala na otázku, ako si predstavuje pôsobenie ako sudkyňa NS SR pod vedením Harabina.
Ešte pred voľbou Babiaková avizovala, že prichádza do úvahy podanie na Ústavný súd, aby preskúmal rovnosť šancí v dnešných voľbách. Predtým sa však musí poradiť so svojim právnikom.
TASR
Protest proti Harabinovi
Členovia Súdnej rady sa tak rozhodli aj napriek tomu, že voľby predsedu NS SR sprevádzajú protesty pred jeho budovou. Prvý prebehol na tomto mieste ešte v piatok 19. júna, ďalšie dva boli ohlásené na dnešné ráno a poludnie.
Dnes prišlo pred budovu Najvyššieho súdu v Bratislave na Župné námestie okolo šesťdesiat ľudí. Protestnú akciu zorganizovala Aliancia Fair-play, ktorá považuje Štefana Harabina za nemorálneho a nehodného tejto funkcie. Protest je zároveň súčasťou výzvy Červená pre Harabina, do ktorej sa do týchto chvíľ pripojilo cez internet viac ako 10-tisíc ľudí.
Protestná akcia mala podobný priebeh ako piatková (19. júna). Organizátori opakovane čítali prepis telefonického rozhovoru Harabina s kosovským Albáncom Bakim Sadikim, jeho výroky z Národnej rady SR a zdôrazňovali, že človek, ktorý bol usvedčený z klamstva, by nemal byť prvým mužom slovenskej justície.
Protest bol podľa Zuzany Wienk z Aliancie Fair-play rozdelený na dve časti. Do desiatej hodiny, kým sa začali prezentácie kandidátov pred Súdnou radou SR, išlo o neformálnu časť. Druhá, formálna, spočívala z čítania výrokov Štefana Harabina a podľa Wienk aj "pripomínania jeho minulosti".
"Bol prichytený verejne pri klamstve na pôde parlamentu pri útoku na poslanca. Tieto výroky popieral a nakoniec musel byť usvedčený zvukovým záznamom. Takisto sa 'vyznamenal' antisemitickými výrokmi, narážkami na rasu a pôvod. Má preukázateľné priateľské väzby s osobou, ktorá je podozrivá z drogovej trestnej činnosti a toto podľa môjho názoru nediskvalifikuje človeka len z vysokej funkcie, ale aj z výkonu sudcovskej funkcie a on sudcom je," vysvetlila dôvody opakovaného protestu Wienk.
Jej slová podporovali prítomní najmä pískaním. Zároveň dodala, že od akcie si veľa nesľubuje, ale považuje za dôležité, aby sa nemlčalo, keď ide o dôležitú vec. "A podľa mňa je veľmi dôležité, aby sa na čelo slovenskej justície s obrovskými právomocami nedostal človek, ktorý nemá morálne právo a ktorý bude podľa nášho názoru ohrozovať nielen súdnictvo, ale aj občanov," zdôraznila.
Medzi protestujúcimi v červených tričkách a s červenými kartičkami s nápismi "červená pre Harabina", vyčnieval iba jeden billboard, ktorý súčasného ministra spravodlivosti podporoval.
Predseda Republikovej rady ĽS-HZDS Marián Klenko sa vo svojom stanovisku k dnešnej akcii vyjadril, že spoločensky diskvalifikuje Alianciu Fair-play, ktorá tak stráca nárok na jej vnímanie ako nezávislého pozorovateľa verejného života. "Jej správanie zapadá do kontextu aktivít opozičných politických strán. Ich stratégia je motivovaná snahou o získanie moci. Tomuto cieľu podriaďuje aj kritiku vlády a jej ministrov," povedal. Zároveň pripomenul, že má právo na protest, ale skutočné argumenty jej chýbajú.
TASR
Do Kancelárie Súdnej rady SR prišlo do 28. mája 37 návrhov na kandidáta NS SR. Z nich 36 navrhovalo Harabina a jeden Babiakovú.
Nové voľby Súdna rada SR vyhlásila po tom, ako sa 6. mája nepodarilo zvoliť vtedy jediného kandidáta, ktorým bol posledný šéf NS SR Milan Karabín. Nezahlasoval za neho ani jeden člen Súdnej rady SR, naopak, 13 boli proti tomu, aby sa znovu stal predsedom súdu. Karabín do júnových volieb podľa zákona kandidovať nemôže.
TASR
Voľby predsedu NS SR boli pôvodne vytýčené na 30. septembra 2008, pre nejasné nakladanie s finančnými prostriedkami vo výške 564.297 eur (17 miliónov Sk) na NS SR v roku 2007 dala Súdna rada SR podnet na kontrolu Najvyššiemu kontrolnému úradu (NKÚ) SR. Voľby na jeseň odročili na neurčito. Po vypracovaní správy z kontroly vytýčili voľby na 6. mája tohto roku.
Bývalému predsedovi NS SR Milanovi Karabínovi uplynulo funkčné obdobie 7. októbra 2008. Súd po ňom zatiaľ vedie podpredsedníčka Daniela Švecová.
Mládež protestovala proti Harabinovi
Niekoľko desiatok mladých ľudí sa dnes po zvolení súčasného ministra spravodlivosti Štefana Harabina za predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR rozhodlo vyjadriť svoj nesúhlas s týmto rozhodnutím Súdnej rady SR symbolickým pochovaním spravodlivosti. Na čele s krížom a truhlou prešli s transparentmi v zástupe bratislavským Starým Mestom a napokon vysypali z Nového mosta popol do Dunaja.
Podujatie prebiehalo pod vedením Kresťanskodemokratickej mládeže Slovenska, Novej Generácie, Via Nova a Občianskodemokratickej mládeže.
Kandidátka na šéfa NS SR Babiaková má údajne problémy s alkoholom
Kandidátka na predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR Eva Babiaková má údajne problémy s alkoholom. Uviedla to na dnešnej voľbe šéfa NS SR členka Súdnej rady SR Helena Kožíková, ktorá vyzvala Babiakovú, aby sa k tomu vyjadrila.
"Na túto otázku nebudem odpovedať, považujem ju za nevhodnú a nedôstojnú," odpovedala Babiaková. Podľa Kožíkovej existujú konkrétnosti o tom, že kandidátka bola počas pracovného času pod vplyvom alkoholu.
Babiaková dnes uviedla, že v prípade jej zvolenia na post predsedu NS SR chce zmeniť všeobecne známy fakt nízkej dôveryhodnosti súdnictva. "Najvyšší súd má ešte obrovské rezervy. Za 17 rokov sa nezišlo plénum Najvyššieho súdu SR, aby riešilo zásadné právne otázky," uviedla Babiaková.
NS SR by mal podľa nej otvoriť brány mladším sudcom, to má zvýšiť kvalitu rozhodovania. "Prioritnou úlohou bude zabezpečenie sídla Najvyššieho súdu SR a pridelenie asistenta sudcom," povedala Babiaková. Tiež avizovala, že v prípade zvolenia bude iniciovať zmenu, aby sudca nemohol byť odvolaný "z iných vážnych dôvodov".
Harabin venoval dnes niekoľko slov mediálnej kampani proti jeho osobe. "Áno, som problémom, ale pre sudcov, ktorí nepracujú a ľudia čakajú na ich rozhodnutia," povedal Harabin.
"Rýchlosť konania na Najvyššom súde SR je dlhodobo problémom. Nie je možné, aby spisy ležali na Najvyššom súde SR tri - štyri roky," povedal minister spravodlivosti, ktorý by po prípadnom zvolení chcel tento problém riešiť.
Harabin dostal od Súdnej rady SR otázku týkajúcu sa jeho vzťahu s Bakim Sadikim, ktorý bol podozrivý z drogovej trestnej činnosti. Harabin zopakoval, že sa poznal s manželkou obvineného a preto sa dal zo senátu, ktorý rozhodol jeho odvolacie konanie, vylúčiť. Minister dodal, že tento senát už bez jeho osoby zamietol oslobodzujúci rozsudok nad Sadikim.
"Chcem povedať, že táto Súdna rada mnohé z návrhov ministerstva nepodporila alebo zmenila a nikdy som na ňu nevyvíjal žiadny tlak," zdôraznil Harabin.
V spoločnej budove Najvyššieho súdu SR a Ministerstva spravodlivosti (MS) SR dnes prebiehajú voľby predsedu NS SR. Dvaja kandidáti, minister spravodlivosti Štefan Harabin a sudkyňa NS SR Eva Babiaková predstavili členom Súdnej rady SR a prítomnej verejnosti seba a svoje vízie riadenia NS SR. Následne členovia Súdnej rady SR pristúpia k tajnej voľbe.
Voľby predsedu NS SR sprevádzajú protesty pred jeho budovou. Prvý prebehol na tomto mieste ešte v piatok 19. júna, ďalšie dva boli ohlásené na dnešné ráno a poludnie. Dnes zatiaľ prišlo niekoľko desiatok ľudí.