Cannabidiol (CBD) sa od mája vyradí zo zoznamu zakázaných psychotropných látok

18.03.2021 12:56 Noviny.sk Slovensko

Cannabidiol (CBD) sa od mája vyradí zo zoznamu zakázaných psychotropných látok

Archívna reportáž
CBD chcú uznať embed kód
BRATISLAVA / Zo zoznamu zakázaných psychotropných látok sa od mája vyradí látka cannabidiol (CBD). Vyplýva to z novely zákona o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch, ktorú vo štvrtok schválil parlament. Rezort zdravotníctva v materiáli poukázal na to, že Slovensko bolo doteraz jediným členským štátom Európskej únie, ktorý ju považoval za psychotropnú látku. Zoznam by sa mal tiež doplniť o dve omamné látky I. skupiny, sedem psychotropných látok I. skupiny a dve psychotropné látky III. skupiny.

Novela by mala mať pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie vo výške približne 38-tisíc eur ročne na strane zamestnávateľov, ktorí sú držiteľmi povolenia na zaobchádzanie s omamnými a psychotropnými látkami. "O túto sumu sa znížia príjmy Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave, a tým sa zakladá negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Novelou sa tiež predĺžila platnosť osvedčenia z dvoch na tri roky, pretože v roku 2019 Slovenská zdravotnícka univerzita bez konzultácie s ministerstvom zdravotníctva výrazne zvýšila poplatky za školiace akcie v oblasti zaobchádzania s omamnými a psychotropnými látkami. "Tým vyvolala nespokojnosť držiteľov povolenia na zaobchádzanie s omamnými a psychotropnými látkami,“ doplnil rezort.

Vyradenie CBD zo skupiny psychotropných látok by tiež malo mať pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie v kozmetickom priemysle. Sekundárne by sa mala podľa rezortu zvýšiť zamestnanosť, nakoľko látka cannabidiol sa používa v kozmetickom priemysle a výrobky s ich obsahom nebudú zaradené medzi kontrolované látky. Tým by sa malo zjednodušiť ich uvádzanie na trh, výroba, distribúcia a predaj. Novela by tiež mala umožniť pružnejšie trestno-právne postihovať nezákonnú činnosť subjektov zameraných na nezákonnú výrobu a predaj omamných látok a psychotropných látok.

Látku CBD považuje odborný výbor Svetovej zdravotníckej organizácie za neškodnú a nespôsobuje podľa neho vznik závislosti. Táto látka nie je zaradená do zoznamu ani podľa dohovorov OSN.

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

18:00 Bez servítky
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
18:35 Stratené duše V.
19:40 Profesionáli VIII.
20:30 Vlastníci
18:00 Súdna sieň
19:00 Kosti X.
20:10 9-1-1: Texas
18:45 Kid Lucky
19:00 Malí fidlikanti
19:20 Arthur a Minimojovia
18:25 Rivalky na hrazdě
20:15 Dopis na rozloučenou
21:55 Pohanský král