Exviceprimátor Čuňo má právo odvolať sa
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Tvrdí to zástupkyňa hovorkyne Špeciálneho súdu
Právo odvolať sa je jeho zákonným právom a aj čo sa týka rozsahu odvolania. "Podať odvolanie voči rozhodnutiu súdu spolu so špecifikovaním dôvodov je zákonným právom všetkých osôb, ktorým to zákon umožňuje," uviedla dnes zástupkyňa hovorkyne ŠS.
Čuňo a právnik Ladislav Pirovits očakávajú, že po náleze Ústavného súdu SR o neústavnosti ŠS sa začne ich proces odznova a pred zákonným všeobecným súdom. Ako sa vyjadrili dnes na tlačovej konferencii, "súdil ich nezákonný súd, teda aj rozsudok je nezákonný".
Pripravujú v tejto súvislosti rozšíriť svoje odvolanie na Najvyšší súd SR, ktoré podali po vynesení rozsudku 19. januára. Ten nie je právoplatný. Čuňo po analýze súčasného právneho stavu nevylúčil podanie trestného oznámenia za krivé obvinenie a zneužitie právomoci verejného činiteľa na niektoré subjekty v ich procese, ktoré však bližšie nešpecifikoval.
Bývalého viceprimátora Košíc Eugena Čuňa odsúdil 19. januára ŠS v Pezinku za podvod na šesťročný trest odňatia slobody. Spoluobžalovaných Viktora K. a Ladislava Pirovitsa poslal rovnako na šesť rokov za mreže. Zároveň súd všetkým trom uložil peňažné tresty po 20.000 eur (602.520 Sk) a povinnosť uhradiť firme KAME spôsobenú škodu vo výške deväť miliónov Sk (298.745 eur).
V prípade, že by odsúdení nezaplatili peňažný trest, hrozí im o jeden rok dlhšie väzenie. Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaní sa voči nemu odvolali. Prípad teda prevzal Najvyšší súd SR.
"Je to celé vykonštruované. Už to nie je úplatok, už je to podvod?" reagoval vtedy na rozhodnutie súdu Viktor K. Zmena právnej kvalifikácie trestného činu z prijímania úplatku na podvod je podľa neho snaha odsúdiť obvinených za každú cenu.
"Dal sa očakávať tento postup súdu," reagoval na zmenu právnej kvalifikácie prokurátor. Súd v tomto prípade zmenil pôvodnú právnu kvalifikáciu trestného činu prijímania úplatku na trestný čin podvodu, pretože počas dokazovania nebolo dokázané odovzdanie peňazí, ktorými sa malo uplácať. Táto zmena spôsobila aj zmenu trestnej sadzby. Za podvod sa hranica trestnej sadzby pohybuje v rozmedzí päť až 12 rokov odňatia slobody, pri prijímaní úplatku je to jeden až päť rokov.
Túto kauzu ukončili na ŠS po dvoch rokoch a troch mesiacoch. Záverečné reči odzneli 15. januára. Prokurátor navrhol pre Eugena Čuňa trest odňatia slobody na štyri roky a peňažný trest 20.000 eur (602.520 Sk). Rovnaký trest navrhol aj pre ďalších dvoch spoluobžalovaných.
Obhajoba na strane druhej žiadala oslobodiť všetkých troch spod obžaloby. Vo svojich záverečných rečiach ich advokáti poukázali na neštandardný postup polície alebo podľa nich na nedôveryhodného korunného svedka Maroša M. Toho ŠS odsúdil v júni minulého roku za podvod v rovnakej kauze okolo bytov na košickom sídlisku Dargovských hrdinov na 8,5 roka.
Podľa obžalovaného Čuňa bolo jeho obvinenie vykonštruované na základe politickej objednávky. Bývalého viceprimátora Košíc pôvodne obžalovali z prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody.
Prednesy záverečných rečí sa očakávali už na poslednom pojednávaní 8. decembra. Vtedy sa Eugen Čuňo a Viktor K. na proces dostavili - posledný obžalovaný Ladislav P. bol stále práceneschopný, o čom písomne informoval trojčlenný senát.
Eugen Čuňo údajne na jeseň 2002 spolu s ďalšími dvoma obžalovanými požadoval od štatutára spoločnosti KAME úplatok 18 miliónov Sk (597.491 eur). Firma KAME sa v tom čase stala hlavným dodávateľom výstavby nájomných bytov na košickom sídlisku Dargovských hrdinov.