Tohtoroční korona-maturanti sa boja svojej budúcnosti

Tohtoroční korona-maturanti sa boja svojej budúcnosti

BRATISLAVA / Korona-maturanti. Aj takto by sme mohli označiť študentov, ktorých práve v tomto roku čaká skúška dospelosti. Pandémia im pokazila rok, na ktorý sa počas školských čias asi najviac tešili, aj pre stužkovú, ktorá nakoniec nebola. A obávajú sa, že im skomplikuje aj život v budúcnosti - napríklad pri hľadaní zamestnania.

Obrazy maturantov v uliciach asi tak skoro neuvidíme. Navyše budú za ostatné roky patriť k prvým, ktorí z nie dobrovoľného rozhodnutia nebudú mať stužkovú slávnosť. "Tak sme si povedali, že skúsime si zarezervovať termín na apríl. Že uvidíme, že čo to dá, že budeme mať takú netradičnú stužkovú, no a zatiaľ to podľa mňa nevyzerá priaznivo," povedala maturantka Viktória.

"Je to dosť smutné nakoľko už teraz začíname tušiť, že sme asi prvý a možno aj posledný ročník, ktorý stužkovú nemal a ani nebude mať," dodáva maturant Martin. Do pamäte sa už pravdepodobne tohtoročným maturantom významné momenty nezapíšu. No rozhodne budú spomínať na netradičný maturitný ročník, ktorý si veru asi takto nepredstavovali. "Chýba mi ten kontakt so spolužiakmi, tá stužková a pre učiteľku nejaký darček, či nejaká chata. Je mi to ľúto lebo už to asi nebudeme môcť nejak dobehnúť, " skonštatoval končiaci študent Zoltán.
Spolužiakov a učiteľov vidia len na monitore počítača. A na monitore počítače prebiehajú aj prípravy na maturitu.
"Všeobecne za svoju školu by som mohol povedať, že máme veľmi kvalitné dištančné vzdelávanie," povedal maturant Martin. "Je to oveľa lepšie, už je v tom systém. Ale nie je to také ako v škole," dodáva Viktória.

Niektorí majú obavy, že online príprava na zvládnutie skúšky dospelosti nemusí stačiť. "Signál vypadáva, hodiny nám vypadávajú, učitelia nie sú. Takisto tí starší učitelia, čo majú nad 60 rokov, majú problém sa pripojiť," konštatuje maturant Zoltán.
Aj preto ministerstvo školstva rozhodlo, že písomnú časť maturít v tomto roku odpustí . Aliancia stredoškolákov tvrdí, že to nestačí, keďže ústna skúška pred komisiou maturantov neminie. "Maturitnú skúšku nechceme zadarmo, ale chceme aby bola pre nás férová a prispôsobená aktuálnej situácii. Naozaj treba brať ohľad na to, že 8 mesiacov, že my sme boli 8 mesiacov mimo riadneho vzdelávacieho procesu a aj keby sme sa už teraz vrátili do školy, nikto sa na tú maturitu už teraz nestihne naučiť," informoval prezident aliancie stredoškolákov Kristián Krivda.

Rokovať o tom budú tento týždeň online aj so samotným ministrom. "Chceme konštruktívnym dialógom prísť k nejakým riešeniam, ktoré budú prijateľné pre všetky strany. Ale hlavne pre nás maturantov, nakoľko nechceme aby sa rozhodovalo o nás bez nás," objasnil Krivda. "V momentálnej situácii aj vzhľadom na okolnosti by som asi uprednostnil nejaké odpustenie maturít," zhodnotil maturant Martin. V neposlednom rade ich trápi aj budúcnosť. Konkrétne to ako sa na nich ako korona-maturantov budú pozerať budúci zamestnávatelia. "Obávam sa aj toho, že zamestnávatelia budú pozerať na to, kto má akú školu a kedy skončil," uzavrel maturant Zoltán. 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

08:35 Bez servítky
09:35 Súdna sieň
11:00 Policajti v akcii
08:25 Stratené duše II.
09:20 Stratené duše II.
10:35 Prvé oddelenie
08:10 Divoké kone
09:45 Divoké kone
10:45 Prvé oddelenie
08:35 Petronela Jabĺčková
08:45 Barbapapa na ceste okolo sveta
08:55 Rapotáčik 3
07:25 Hvězda na střední
09:05 Život je jízda...
10:50 Zůstaň nablízku