Od nového roka majú pomáhať vojaci polícii. Zisťovali sme, aké majú právomoci
Od nového roka majú pomáhať vojaci polícii. Zisťovali sme, aké majú právomoci
Zmiešané hliadky môžete stretnúť nielen pri testovacím miestach a na hraniciach, ale aj počas dopravnej kontroly .
"Vojaci pomáhajú na základe konkrétnych požiadaviek jednotlivých krajských riaditeľstiev Policajného zboru, či už pri zabezpečovaní ochrany života, zdravia, majetku, pri kontrole dodržiavania protipandemických opatrení, a ak je to potrebné, aj na hraničných prechodoch alebo pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky," informovala hovorkyňa policajného zboru Denisa Bárdyová.
Veliteľmi zmiešaných hliadok sú príslušníci policajného zboru. Vyčlenení vojaci v spoločných hliadkach majú právomoci ako bežní policajti no musia byť označený. Napríklad páskou. Príslušnosť na plnenie úloh Policajného zboru preukazujú svojou rovnošatou a vonkajším označením „POLÍCIA“," dodáva Bárdyová.
Vojaci môžu nielen asistovať policajtovi ale aj sami zakročiť. Môžu napríklad zastaviť a skontrolovať auto, prípadne prenasledovať páchateľa a použiť donucovacie prostriedky. Môžu skontrolovať vašu totožnosť či predviesť vás na policajné oddelenie. Vojaci pridelení k policajtom sú ozbrojení a majú právo služobný zbraň v prípade potreby aj použiť.
Počas mimoriadnej situácie môže vláda na pomoc polícii povolať aj príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže, finančnej správy a dokonca aj vojakov v zálohe. Ku koncu minulého roka z policajného zboru odišlo 1.468 policajtov. Podľa vyjadrenie ministerstva vnútra to plnenie úloh polície nijako neohrozilo. Vláda im na výpomoc vyčlenila približne rovnaký počet vojakov.
Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Jedna z najpopulárnejších komunikačných aplikácií má problém. Facebook z nej chce uchovávať dáta
17.01.2021 09:02 Slovensko