Jasno
18°
Bratislava
Vratislav
18.6.2024
Plán obnovy pre našu krajinu: Europoslankyňa Lexmann prezradila novinky z Európskeho parlamentu
Zdielať na

Plán obnovy pre našu krajinu: Europoslankyňa Lexmann prezradila novinky z Európskeho parlamentu

BRATISLAVA / Až tretina Slovákov nevie ani približne určiť na čo má fond obnovy Európskej únie slúžiť, pritom financie z neho môžu ovplyvniť život budúcich generácii. A práve o európskych peniazoch sme sa v Ranných novinách TV JOJ rozprávali s europoslankyňou Miriam Lexmann.

Čo je fond obnovy a prečo vznikol? V akej výške by mal fond obnovy putovať na Slovensko a na aké projekty by mal podľa EÚ slúžiť?

"Fond obnovy je nový druh finančnej pomoci Európskej únie členským štátom, ktoré si majú pomôcť revitalizovať ekonómiu. Pre Slovensko ide o pomoc v hodnote 6 miliárd eur. Táto podpora by mala hlavne smerovať do reforiem. Kritéria sú také, že 37 percent by malo ísť na životné prostredie a 20 percent na digitalizáciu."


Čo treba teda v informovanosti Slovákov robiť lepšie? Aby Slováci tušili, že aké peniaze dostávame?

"Treba zlepšiť komunikáciu s občanmi - a to s odbornou verejnosťou, ktorá sa sťažuje, že nemá dostatočné informácie o tom, aký plán obnovy Slovensko predložilo do Bruselu."

Vy ste sa v prieskume na európske peniaze pozreli ako na celok. Ak sa teda pozeráme spoločne na fond obnovy i na klasické eurofondy, teda celkovo na peniaze z EÚ, na čo si ich želajú použiť občania?

"Až 73 percent občanov si žiada, aby tieto prostriedky boli využité na revitalizáciu zdravotníctva, 42 percent si žiada, aby to bolo využité na modernizáciu školstva, 31 percent by to chcelo využiť na budovanie ciest a diaľnic, 30 percent na životné prostredie a 29 percent na pomoc pre sociálne slabších občanov. Čo sa týka rozdielu medzi mužmi a ženami, tak muži viac žiadali investíciu do diaľnic, ciest, podpory podnikateľského sektora či investície do vedy a výskumu. Ženy viac žiadajú podporu do sociálnej oblasti."

Europoslankyňa Lexmann nastúpila do europarlamentu ako posledná zo slovenských europoslancov s viac ako 8 mesačným meškaním, keď obsadila tzv. brexitové miesto. Zvykli ste si už na prácu v europarlamente a čo bolo pre vás najväčším prekvapením?

"Nastúpila som vo februári 2020 a hneď v marci prepukla pandémia. Najväčším prekvapením je to, že to robím len online s tým, že mnohých kolegov som ešte ani nevidela."

Vy ste v Európskom parlamente členkou Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci, aj členkou medziskupiny pre podporu osôb so zdravotným postihnutím. V akej miere si ľudia želajú použiť európske peniaze aj na sociálne veci, podporu rodín či zraniteľných?

"Mnoho ľudí sa ocitlo na hranici chudoby, mnoho ľudí čelí finančným problémom, ktoré predtým nepoznali. Hneď na piatom mieste v prieskume je pomoc seniorom a ľuďom so zdravotným postihnutím. Ľudia si tiež želajú, aby sa štát viac zaujímal o sociálnu pomoc všetkým, ktorí sa ocitli na pokraji núdzi práve v dôsledku pandémie."

Hlavnou témou dní nielen na Slovensku je boj s pandémiou a očkovanie. Vakcináciu, ako aj celú pandémiu, žiaľ, sprevádza široká dezinformačná kampaň. Ako sa k tomu staviate na pôde europarlamentu a aký je váš postoj k očkovaniu?

"Celú pandémiu sprevádzali dezinformácie, čo oslabuje našu schopnosť reagovať na túto pandémiu, keď niektorí ľudia ani neakceptujú opatrenia, alebo majú pocit, že táto pandémia je vymyslená. Dezinformácie zohrávajú veľkú rolu aj pri očkovaní. Pokiaľ ľudia nebudú dôverovať odborníkom a očkovaniu, tak naša spoločnosť sa nestane imúnnou voči Covidu - a to môže mať veľké následky."

Viac podrobností o Pláne obnovy pre Slovensko sa dozviete aj v nasledujúcom VIDEU:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy