Slovensko navyšuje počet vakcinačných centier, na očkovanie sa môže prihlásiť širší okruh ľudí

07.01.2021 20:47 Noviny.sk Slovensko

Slovensko navyšuje počet vakcinačných centier, na očkovanie sa môže prihlásiť širší okruh ľudí

SLOVENSKO / Na Slovensku sa výrazne navýšia počty vakcinačných centier, vo štvrtok sa proti ochoreniu COVID-19 očkovalo až v 51 nemocničných zariadeniach. Rozširuje sa taktiež okruh osôb, ktoré sa môžu prihlásiť na očkovanie. Sú to záchranári, pracovníci, ktorí testujú na odberných miestach, študenti, ktorí prichádzajú do kontaktu s pacientmi či zamestnanci upratovacích služieb v nemocniciach.

O očkovanie proti ochoreniu COVID-19 môžu požiadať ďalšie profesie. Registračný formulár na očkovanie je už dostupný aj pre zamestnancov mobilných odberných miest, záchrannej služby a obslužné organizácie pracujúce v nemocniciach.

Ako v tlačovej správe uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, rezort zdravotníctva komunikuje s ďalšími ministerstvami o zadefinovaní povolaní, ktoré patria pod kritickú infraštruktúru. Okruh ľudí, ktorí budú očkovaní v prvej vlne, sa tak ešte rozšíri o ďalšie zamestnania. 

​Navyšuje sa počet vakcinačných centier

Od 8. januára sa k šiestim vakcinačným centrám, teda trom nemocniciam v Bratislave, nemocnici v Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach pridajú ďalšie. Na Slovensku sa už vo štvrtok očkuje v 55 zariadeniach. Z nich sa postupne, po preočkovaní svojich zamestnancov, stávajú vakcinačné centrá. "Za január má postupne prísť na Slovensko 208-tisíc dávok vakcíny Comirnaty a predpokladá sa dovoz aj 11-tisíc pilotných dávok od firmy Moderna. Dúfam, že príde aj vakcína od konzorcia Astra Zeneca a Oxfordská univerzita," uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Prvých 5-tisíc dávok vakcíny od spoločnosti Moderna by malo na Slovensko prísť 11. januára. Následne sa začne očkovať aj touto vakcínou. Ďalších 6-tisíc od tohto výrobcu rezort očakáva 18. januára. Ministerstvo upozorňuje, že tak ako u iných liečiv, bude použitie konkrétnej vakcíny od daného výrobcu na rozhodnutí lekára.

V poslednej fáze očkovania príde na rad zvyšok populácie. "Ktorú očakávame, že príde na rad v priebehu jari tohto roka okolo Veľkej noci," priblížila Eliášová. 

Zdravotníkov v Michalovciach zaočkujú v priebehu 2 dní

V Michalovciach očkuje 5 špecializovaných tímov. Všetci zdravotníci by tu mali dostať vakcínu v priebehu 2 dní. "Je to vyše 60 percent, keď pripočítame, že asi 50 ľudí máme na PN-ke s COVIDOM," priblížil riaditeľ michalovskej nemocnice Marián Haviernik. 

Pod zvýšený záujem sa podpísala prítomnosť pacientov s anglickou mutáciou vírusu, ako aj lokálna epidémia osýpok v roku 2018, ktorá ustúpila až po očkovaní. "Náš personál videl, že toto jedine nám môže pomôcť," uviedol primár infektológie Štefan Zamba. 

Očkovanie odštartovali aj v nemocnici v Považskej Bystrici. Dnes a zajtra majú v pláne zaočkovať sto zdravotníkov za deň. "Predbežne sa nám nahlásilo 400 zamestnancov z tých 960, ktorých máme," ozrejmil riaditeľ NsP Považská Bystrica Igor Steiner. Samozrejme, sú to tí, ktorí sa starajú o ľudí s koronavírusom. "Leží u nás sto pacientov s Covid-19, šiesti sú na áre na pľúcnej ventilácii," upresnil Steiner.

Jedno z 25 vakcinovacích centier otvorili aj v komárňanskej nemocnici. V Komárne vytvorili tri ambulancie. "V priebehu štvrtka – piatka by sme mali zaočkovať do 500 zdravotníckych pracovníkov z okresu Komárno," priblížila primárka ORL a JZS Iveta Csekesová. 

Evidujú aj nežiadúce účinky 

K dnešnému dňu je zaočkovaných cez 10 700 ľudí, štátny ústav pre kontrolu liečiv ale hlási aj nežiadúce účinky. Eviduje 11 nezávažných reakcii a jednu závažnú reakciu."Väčšina hlásení sa týkala krátkodobých a nezávažných nežiaducich účinkov (bolesť v mieste vpichu, zimnica, nevoľnosť, zvýšená teplota a pod.). Jedno hlásenie bolo vyhodnotené ako závažné, kde pacient udával pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi," povedala hovorkyňa ŠUKL Magdaléna Jurkemíková. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:10 Noviny TV JOJ
05:55 Krimi
06:25 Noviny TV JOJ
05:00 Nové bývanie
05:50 Kinosála
06:00 Miláčikovo
05:30 Kutyil s.r.o. II.
06:05 Kutyil s.r.o. II.
06:40 Hotelová inšpekcia XIV.
05:15 Tashiho svet
05:30 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
05:45 Ruby z dúhy I.
06:00 Mopsík k zulíbání
07:45 Cesta za králem trollů
09:40 Cesta za snem