Výpoveď Milana Lučanského: Daroval som tisíce. Je smutné, že ja musím preukazovať svoju nevinu
Výpoveď Milana Lučanského: Daroval som tisíce. Je smutné, že ja musím preukazovať svoju nevinu
Hľadanie advokáta a útočisko v zahraničí
Lučanský obvinenie polície zobral osobne, reagoval emotívne, ale vyjadril sa k obvineniu celkom rozsiahlo. "Nikdy som od tých zmrdov nemal dôvod ani motív brať peniaze," povedal v rámci svojho výsluchu. Lučanského vyjadrenia pri výsluchu k obvineniu napovedajú, ako trestné stíhanie na exprezidenta polície doľahlo. Najviac to vystihuje časť, ktorú sám označil za dôležitú pre svoju obhajobu.
Na charitu som rozdal 170 tisíc eur. Všetko je doložené účtami
Bývalý prezident polície chcel vyšetrovateľovi dokázať, že podozrenia o braní úplatkov sú len výmysly a na zneužívanie svojho postavenia nebol odkázaný. Peňazí mal dosť a všetky získal legálne. V tejto časti výsluchu sa vrátil do roku 2019. V tom roku došlo k mimosúdnemu usporiadaniu sporu Lučanského s médiami, ktoré o ňom zverejnili nepravdivé články. Lučanský vyšetrovateľovi uviedol, že z mimosúdneho vyrovnania získal 150 000 eur. Nič zo získaných peňazí si nenechal a všetky daroval na charitatívne účely. Konkrétne uviedol, že chorým deťom daroval cez Národný onkologický ústav detských chorôb 70 tisíc eur. Ďalšie tisícky daroval umeleckým školám. Na katolícku cirkev daroval zo získaných peňazí 25 tisíc eur. Okrem toho zo svojich pridal 20 tisíc eur, z ktorých dal časť na pomoc v prípade padnutej bytovke na východe Slovenska, aj na mŕtveho policajta.
Peniaze z úplatkov boli podľa Lučanského len výmyslom policajtov a ďalších obvinených, ktorých NAKA zadržala, obvinila a ktorí zo strachu pred dlhoročným väzením začali s vyšetrovacími orgánmi spolupracovať a udávať ďalších ich údajných komplicov.
V poslednom období nič iné nerobím len chodím a vysvetľujem vyšetrovateľom, že som nikdy žiadne peniaze nezobral
Aj pri tomto výsluchu po vznesení obvinenia sa exprezident polície Milan Lučanský jednoznačne vyjadril, že sa chce obvineniam aktívne brániť. Priamo do zápisnice o výsluchu obvineného uviedol, že žiada konfrontácie so všetkými, ktorí o ňom tvrdia, že od nich bral peniaze, či iné nezákonné výhody. Na záver výsluchu Milan Lučanský prejavil svoje emotívne vnímanie celej situácie. Po deväťdesiat minútovom výsluchu uviedol nasledovné: "Na koniec ešte chcem uviesť, že nikdy som si neuvedomoval, ako je u nás postavený trestný poriadok a trestný zákon, ale je smutné, že ja musím dokazovať svoju nevinu a nie naopak, že by mne bola dokázaná nejaká vina." Milan Lučanský po tomto výsluchu už z budovy Prezídia PZ domov neodišiel. Skončil v cele policajného zaistenia. Už 6.12. o jeho vzatí do väzby rozhodol Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Pár dní po prevezení do ústavu na výkon väzby v Prešove sa Lučanský zranil. Podla informácii TVJOJ sa Lučanskému údajne pri vstávaní z postele zakrútila hlava počas toho ako si obúval papuče a počas pádu sa udrel o kovový rám postele.
NA PREŠETRENIE BUDE DOHLIADAŤ AJ ŽILINKA
30.12.2020 v deň, keď generálny prokurátor verejne vyhlásil, že úraz si Lučanský spôsobil sám a bez zavinenia inej osoby, sa exprezident polície vo väzenskej cele obesil. Na samovraždu použil teplákovú mikinu, ktorú uviazal o rám postele. Ešte predtým generálny prokurátor Maroš Žilinka uviedol, že pri vyšetrovaní prvého úrazu Lučanského v cele nemal žiadny dôvod, aby sa osobne s Lučanským stretol, prípadne ho telefonicky kontaktoval pre objasnenie incidentu. "Ja som nemal ako generálny prokurátor dôvod na to, aby som kontaktoval obvineného. Ja som využil všetky zákonné možnosti na preskúmanie okolností vzniku zranenia a dodržiavania zákonnosti na úseku výkonu väzby," vysvetľoval Maroš Žilinka. Podla Žilinku Lučanský ako šéf polície pre spoločnosť urobil aj veľa dobrého. Po informácií o tom, že sa Lučanský 30.12.2020 obesil v cele, generálny prokurátor okamžite vycestoval do Prešova, aby osobne prešetril okolnosti tejto tragickej udalosti.
Elitný prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry GPSR Ján Šanta pre webový portál noviny.sk uviedol k udalosti so samovraždou exprezidenta polície Lučanského nasledovne: "Je to pre mňa najnepochopiteľnejšia udalosť roka. Dôležité teraz je, že vec okamžite a osobne riešil generálny prokurátor, že bolo ihneď začaté trestné stíhanie smerujúce k objasneniu tejto udalosti, a že beží v tomto smere vyšetrovanie. V prípade obvinenia M. Lučanského musí byť trestné stíhanie zastavené pre jeho neprípustnosť, pretože obvinený zomrel."
LUČANSKÝ JE PO SMRTI UZNANÝM ZA NEVINNÉHO
Smrť obvineného znemožní preukázať podozrenia. Lučanský zostane navždy už len exprezident polície, ktorého vyšetrovatelia chceli stíhať, no nemohli. Podľa špecialistu na trestné právo a advokáta Adriána Kuceka je v prípade obvineného, ktorý je po smrti, trestné stíhanie nemožné. "Proti tomu, kto zomrel je ďalšie trestné stíhanie neprípustné. Z uvedeného dôvodu preto musí dozorový prokurátor bezodkladne zastaviť trestné stíhanie voči takejto osobe. S ohľadom na tieto skutočnosti potom súd nemá už možnosť rozhodnúť o vine alebo nevine obvineného a z tohoto dôvodu sa považuje obvinený za nevinného," konštatoval advokát Kucek.
Zdroj: noviny.sk

PREHĽAD opatrení platných od Nového roka. Zatvorené kostoly, lyžiarske strediská
01.01.2021 09:24 Koronavírus
V Prešove na chodníku našli mladého muža vo vážnom stave, smrť spôsobila pravdepodobne jazda na kolobežke
01.01.2021 10:01 KrimiNajnovšie na JOJ.SK

TOP 10 zaujímavostí o filme Hora medzi nami: TOTO ste určite netušili!
27.01.2021 00:00 Zaži viac