Krčméry: Vrcholí druhá vlna koronavírusu, potrebujeme získať čas pred nástupom chrípky

Krčméry: Vrcholí druhá vlna koronavírusu, potrebujeme získať čas pred nástupom chrípky

SLOVENSKO / Podľa profesora Vladimíra Krčméryho sme v týchto dňoch na vrchole druhej vlny pandémie koronavírusu. Potrebujeme zabojovať o získanie času pred nástupom epidémie chrípky. Ak stihneme znížiť počty infikovaných pred príchodom chrípky, nebude potrebné sprísňovať opatrenia. Zdravotné poisťovne už informovali, ako ju odlíšia od COVID-19.

Denné prírastky infikovaných Slovákov na Covid-19 sú pomerne vysoké. Obavy odbornej obce i verejnosti rastú s príchodom chrípkového obdobia. "Prvú časť druhej vlny máme za sebou, sme v druhej časti druhej vlny. Vyhrať nemôžeme, ale môžeme vybojovať remízu," poznamenal Vladimír Krčméry, lekár, vedec a odborník na tropickú medicínu. 

Ideálne by bolo, ak by sa časový interval druhej vlny oddialil od epidémie chrípky. "Ešte sa dá urobiť teraz, čo je pred nami, je začiatok semestra na vysokých školách, ktorý by sa mal rozložiť, poposúvať, no a tá najnebezpečnejšia udalosť, ktorá nás čaká a na ktorú sa musíme veľmi dobre pripraviť a ju rozložiť, prípadne ju oddialiť, je ubytovávanie študentov, či už domácich alebo zahraničných. Urovnať remízu znamená získanie času, a to je to, čo teraz najviac potrebujeme," uviedol Krčméry. 

Od prvého októbra všetky zdravotné poisťovne pri odbere na Covid -19 budú rozlišovať aj typ chrípky. "Po nahlásení týchto symptómov lekár môže indikovať vyšetrenie tak, že na elektronickú žiadanku vypíše vyšetrenia spolu s mobilným číslom do laboratória, s ktorým má uzatvorenú zmluvu a z tohto jedného odberu môžu urobiť túto diferenciálnu diagnostiku," vysvetlila podpredsedníčka predstavenstva VšZP Beáta Havelková. 

"Myslíme si, že počas druhej vlny je absolútne kľúčové, aby nezastali operácie," reagoval generálny riaditeľ VšZP Richard Strapko. "Každý pacient, ktorý má plánovaný operačný výkon, môže mať vyšetrený Covid, a teda aj tá bezpečnosť personálu by tým mala ostať zachovaná," vyjadrila sa Havelková. 

Jedna zo súkromných zdravotných poisťovní zas v predchádzajúcich mesiacoch vykonala menší prieskum. Na vzorke 10-tisíc ľudí testovala protilátky na koronavírus, zisťovala, koľkí Slováci koronavírus prekonali a ani si to nevšimli. Je to však malá vzorka, netýka sa celého Slovenska. "Z 10-tisíc zhruba stovka má pozitívne výsledky, to znamená, že prekonala toto ochorenie. Skoro polovica z nich o tom možno ani nevedela, pretože nemala žiadne symptómy," skonštatoval generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan. 

Na protilátky testovali tiež lekárov a zdravotné sestry. Traja lekári prekonali koronavírus bezpríznakovo. "Ja som presvedčená, že každý ozaj pozitívny, ktorý je naozaj chorý, má minimálne bolesti hrdla, keďže sa jedná o vírusového pôvodcu, čiže poškodzuje sliznicu a poškodená sliznica musí bolieť, to znamená, že ma minimálne musí bolieť hrdlo," zhodnotila epidemiologička Jana Skalová. 

Rozlíšiť chrípku od koronavírusu je možné vraj aj na základe nástupu príznakov."Union umožňuje lekárom poslať pacienta na testy, ktoré rozlíšia chrípku od Covidu-19. Ak je vyšetrenie na Covid negatívne, prichádza na rad diagnostika chrípky, pričom test môže byť zrealizovaný spravidla z jedného odberu. Naši poistenci majú zadarmo testy v prípade indikácie lekárom, a to aj na protilátky," doplnila hovorkyňa Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:15 Krimi
05:45 Noviny TV JOJ
06:30 Prechádzky s dinosaurami
05:25 Súdna sieň
06:20 Súdna sieň
07:40 Krajina mustangov
05:15 Kto porazí šéfkuchára
05:40 Kto porazí šéfkuchára
06:00 Keď je pečenie umenie IV.
05:15 Tashiho svet
05:30 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
05:45 Ruby z dúhy I.
05:50 Tankový prapor
07:20 Kincsem
09:30 Vzpomínky na Manhattan