Africký mor ošípaných potvrdili aj vo veľkochove. Ide o obce pri Trebišove

17.08.2020 15:05 Noviny.sk Slovensko

Africký mor ošípaných potvrdili aj vo veľkochove. Ide o obce pri Trebišove

Archívna reportáž
embed kód
TREBIŠOV / V okrese Trebišov sa po prvýkrát tento rok vyskytol africký mor ošípaných vo veľkochove. Ide o štvrté a piate ohnisko nákazy u domácich ošípaných v roku 2020. V jednom z týchto chovov ide až o chovnú stanicu s 380 kusmi ošípaných.

Ako informuje Štátna veterinárna a potravinová správa africký mor ošípaných sa dlhodobo vyskytuje v okrese Trebišov. Tento raz ide o ohniská nákazy v obciach Zemplínske Hradište a Luhyňa v oblasti, kde je už dlhodobejšie potvrdzovaný masívny výskyt nákazy a pozitívnych potvrdení AMO vírusu v populácii diviakov. 

"V chove v obci Luhyňa sa jedná o komerčný chov ošípaných s celkovým počtom 380 ošípaných, z toho 35 prasníc," informuje švps. 

Prvý prípad zaregistrovali minulý týždeň, kedy u jednej prasnici spozorovali zdravotné problémy a zviera náhle zomrelo. Pitva a odber vzoriek bol vykonaný na mieste. Počas víkendu uhynuli ďalšie dve prasnice. A príznaky majú aj ďalšie zveiratá. 


"V chove v obci Zemplínske Hradište sa jedná o registrovaný chov ošípaných s celkovým počtom 16 ošípaných, z toho 2 prasnice. V chove taktiež ako v predchádzajúcom ohnisku ochorela prasnica, ktorá následne uhynula. Postup súkromných a úradných veterinárnych lekárov bol zhodný ako v predchádzajúcom ohnisku AMO," informuje ďalej švps. Zvieratá v chove kde sa AMO vyskytol by mali byť utratené. 

"Vytvorené sú ochranné pásma (3km) a pásma dohľadu (10 km) v súvislosti s výskytom AMO (oba prípady) okolo ohnísk AMO. ŠVPS SR informovala bezprostredne po potvrdení nákazy Európsku komisiu, členské štáty Európskej Únie a podala hlásenie na Medzinárodný úrad pre nákazy (OIE) so sídlom v Paríži." 

Zdroj: noviny.sk/švps

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:15 Byť zdravý je výhra
19:00 Simpsonovci XXX.
19:30 Profesionáli II.
20:30 Kingsman: Zlatý kruh
19:00 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha VII.
20:55 Kosti
19:15 Garfield II.
19:35 Arthur a Minimojovia
20:00 Z rozprávky do rozprávky
18:35 Tvoje tvář má můj hlas
20:15 Sbohem, královno
22:10 Hotel Artemis