Poľsko zavádza digitálny vodičský preukaz do smartfónu. Čo na to slovenské ministerstvo vnútra?

Poľsko zavádza digitálny vodičský preukaz do smartfónu. Čo na to slovenské ministerstvo vnútra?

BRATISLAVA / Vodičský preukaz v smartfóne je niečo, čo by väčšina vodičov zrejme uvítala. U našich severných susedov sa to od jesene stane realitou a vodičom bude stačiť mať v telefóne nainštalovanú špeciálnu aplikáciu, ktorá bude slúžiť ako náhrada vodičského oprávnenia. Zisťovali sme, či niečo podobné môžeme čakať aj u nás.

Od jesene čakajú na poľských vodičov veľké výhody. Ak vás zastaví policajná hliadka, vodičský preukaz pri sebe nebudete musieť mať. Postačí vám smartfón."Pri kontrole bude stačiť predloženie občianskeho preukazu a v prípade potreby aj digitálneho vodičského oprávnenia. Na základe toho sa dokážeme napojiť na náš systém a overiť si údaje," uviedol poľský hovorca polície Roman Wieczorek.


Policajti si buď budú môcť oskenovať kód z telefónu, alebo sa prostredníctvom občianskeho preukazu napojiť priamo do centrálneho registra obyvateľstva."Vďaka tomu si budeme vedieť priamo z registra vytiahnuť údaje ako to, či má platný vodičský preukaz, či nemá nejaké trestné body, nezaplatené pokuty, či je vozidlo registrované naňho a pododbne," dodáva Wieczorek.

Elektronický vodičský preukaz bude platiť zatiaľ iba pre Poliakov. Ak policajti zastavia Slováka, bude musieť predložiť riadne vodičské oprávnenie.


U nás na Slovensku podobný systém zatiaľ neexistuje, bráni mu v tom platná legislatíva. "V súčasnosti Slovenská republika nemá podobný systém elektronizácie dokumentov k vedeniu motorového vozidla. Elektronická náhrada vodičského preukazu v smartfóne v Slovenskej republike v súčasných podmienkach platiť nemôže," informovala Petra Friese z tlačového odboru ministerstva vnútra.

Najskôr by sa tak musel zmeniť zákon. Podľa súčasnej je vodič povinný mať doklady pri sebe."Podľa slovenskej legislatívy je vodič motorového vozidla povinný mať platný vodičský preukaz pri vedení vozidla pri sebe a pri kontrole ho predložiť," uzatvára Friese.

Kým niektorí snívajú o vodičáku v telefóne, iní majú problém s jeho celkovým držaním. Opitý muž spôsobil nehodu a nafúkal, no mal šťastie, že mu polícia preukaz nezobrala. Prečo? Dozviete sa v reportáži:

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 PRESTRETÉ
05:15 Súdna sieň
05:55 Súdna sieň
07:20 Panelák VIII.
05:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
06:25 POLICAJTI V AKCII
07:45 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:45 To nejsi Ty
07:35 Snové léto
09:10 Daddy Cool