Novinári z Investigatívneho centra Jána Kuciaka získali medzinárodne prestížne ocenenie

Novinári z Investigatívneho centra Jána Kuciaka získali medzinárodne prestížne ocenenie

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA – Investigatívne centrum Jána Kuciaka získalo vo Washingtone prestížne ocenenie World Justice Project. Novinárov Pavlu Holcovú, Evu Kubániovú a Arpáda Soltésza ocenili za výnimočnú žurnalistiku v oblasti právneho štátu. Trojica získala cenu za reportáž, ktorá súvisela s vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kuršnírovej, uviedlo World Justice Project na svojej webovej stránke.

Slovenskí a českí investigatívci zhromaždili takmer 60 terabajtov údajov vrátane svedectiev očitých svedkov, údajov z mobilných telefónov a ďalších, čím nakoniec vytvoril knižnicu dôkazov - známu ako "Kočnerova knižnica". Tú zdieľali aj s ostatnými novinármi. „Keď tím katalogizoval, analyzoval a informoval o údajoch, a keďže ho iní reportéri použili na vývoj príbehov založených na dôkazoch vo viacerých obchodoch, odhalili nielen hlboko skorumpovaný a vydieraný súdny systém, ale odhalili aj páchateľov,” uvádza sa na webe World Justice Project.

Slovenské ICJK na sociálnej sieti uviedlo, že „ocenenie nepatrí len im, ale aj niekoľkým desiatkam slovenských novinárov a zahraničných dátových IT expertov z tímu Organized Crime and Corruption Reportin Project, ktorí sa podieľajú na práci v Kočnerovej knižnici. Slovenské investigatívne centrum tiež priblížilo, že finančná odmena, ktorá sa spája s ocenením, poputuje na ďalšiu prevádzku "Kočnerovej knižnice".

Cena Anthonyho Lewisa bola vytvorená za účelom oceniť novinárov z celého sveta, ktorí prispeli k zvýšeniu povedomia a k lepšiemu pochopeniu dôležitosti právneho štátu.

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

14:30 Kráľ Škorpión 2: Návrat kráľa
17:00 Cumlikátor
19:00 Krimi
14:45 Zlato v garáži III.
15:10 Šlamastika
16:55 Vráť sa mi
12:40 Všetko čo mám rád
15:20 Nikto nie je dokonalý
16:50 Inkognito
15:05 Bob a Bobek králiky z klobúka
15:15 Jahôdka a jej kamaráti I.
15:40 Strážca vesmíru Roger
14:45 Král Vánoc
16:30 Victor Davis: Cesta na vrchol
18:10 Jeden a půl rytíře