Rekord! Pred 80 rokmi namerali v obci Vígľaš 41-stupňový mráz
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Voda, ktorú ľudia vyliali pred dom, vraj zamrzla skôr, ako dopadla na zem
"Podľa spomienok pamätníkov sa vtedy nedalo ani vyjsť z domu, nie to ešte niečo robiť," hovorí starosta Vígľaša Pavol Výboh. Domáce zvieratá museli obyvatelia držať v maštaliach a obkladať slamou, aby nezamrzli. Voda, ktorú ľudia vyliali pred dom, vraj zamrzla skôr, ako dopadla na zem.
Mrazy boli vtedy kruté nielen vo Vígľaši, ale na celom území Slovenska a trvali až do začiatku marca. Napríklad v Liptovskom Hrádku zaznamenali v tento rekordný deň -38 stupňov Celzia, v Devínskej Novej Vsi -36 stupňov. Teploty sa k uvedeným rekordom priblížili až o vyše päťdesiat rokov, keď v roku 1985 v Oravskej Lesnej namerali -37 stupňov Celzia.
Teplotný rekord zaznamenal vo Vígľaši pred 80 rokmi miestny učiteľ Ján Porsch, ktorý pracoval pre vtedajší poľnohospodársky ústav. Odpočty na stanici v miestnej časti Pstruša robil celých osem rokov. Hydrologická stanica bola pritom v obci zriadená ešte rakúsko-uhorskou monarchiou v roku 1883. Obnovená stojí na tom istom mieste dodnes.
Pre zaujímavosť, najvyššiu teplotu na Slovensku namerali 20. júla 2007 v Hurbanove. V ten deň vystúpila teplota v tieni na 40,3 stupňa Celzia.
Dnes odhalili pamätnú tabuľu (VIDEO)
Vígľaš – Pstruša, malá osada medzi Zvolenom a Detvou, je už desaťročia spojená so slovenským mrazovým rekordom. Dňa 11. februára 1929 tu bola zaznamenaná najnižšia teplota vzduchu, nameraná na území Slovenska, – 41,0 °C.
Presne v deň 80. výročie rekordu - 11. februára 2009, vo Vígľaši – Pstruši, na mieste namerania absolútnej minimálnej teploty vzduchu, odhalili pamätný kameň. Slávna "štyridsaťjednotka" bola zaznamenaná minimálnym indexovým teplomerom.
Práve toto číslo, spolu s historickým dátumom, je dominantnou informáciou, vytesanou do andezitového monolitu, pochádzajúceho z neďalekej lokality Rohy. Jeho spracovanie a umiestnenie je spoločnou aktivitou štátneho podniku LESY SR, Slovenského hydrometeorologického ústavu a obce Vígľaš.
Miesto dodnes neprekonaného rekordu vyhlásili LESY Slovenskej republiky, š.p. Banská Bystrica, za významné lesnícke miesto, čo od minulého roku vo Vígľaši pripomína aj informačná tabuľa. Okoloidúci na nej nájdu faksimile historického teplotného zápisu, fotografiu stanice i popis nevšednej udalosti.