Predsedníčka súdnej rady navrhla disciplinárne stíhať sudkyne Maruniakovú a Cvikovú

18.02.2020 15:11 Noviny.sk Slovensko

Predsedníčka súdnej rady navrhla disciplinárne stíhať sudkyne Maruniakovú a Cvikovú

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková podala návrhy na disciplinárne konanie voči sudkyniam Zuzane Maruniakovej a Denise Cvikovej. Obe sudkyne sú spájané s Kočnerovou Threemou. Maruniaková rozhodovala v civilnom spore o jednej z miliónových zmeniek televízie Markíza, a práve Cviková na ňu mala právne dohliadať. Kočner si mal výsledok civilného sporu na Okresnom súde v Bratislave dohodnúť, a to za údajnej pomoci, dnes už bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti, Moniky Jankovskej.

"Pri výkone funkcie sudcu, aj po jeho skončení, sa sudca musí zdržať všetkého, čo by mohlo narušiť vážnosť a dôstojnosť funkcie sudcu alebo ohroziť dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdov," vyjadrila sa predsedníčka súdnej rady Lenka Praženková. Po dôkladnej analýze prišla k záveru, že dané sudkyne k dnešnému dňu neposkytujú záruky, že spĺňajú predpoklady sudcovskej spôsobilosti. Pokiaľ sudca neposkytuje záruky na splnenie týchto predpokladov, možno konštatovať ich stratu. Následkom je návrh na uloženie trestu zbavenia funkcie sudcu, vrátane návrhu na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu. Rozhodovať o tom bude disciplinárny senát.

Sudkyni Cvikovej pritom funkciu sudcu zastavili ešte koncom januára. Odobril to členovia súdnej rady na návrh ministra spravodlivosti Gábora Gála. Podľa členky rady Denisy Berthotyovej komunikácia Kočnera s Jankovskou a veci, ktoré sa diali na súdoch v súvislosti s Cvikovou a Maruniakovou, do seba zapadajú. "Ich obhajoba, že nevedia, prečo sa objavujú v tejto komunikácii a za to nemôžu, mala vážne trhliny. Práve preto, že tieto fakty a udalosti do seba zapadajú," dodala Berthotyová.  

Maruniakovej ale doteraz výkon funkcie sudkyne nepozastavili. Ako dôvod svojho zamietavého postoja v rámci k diskusie k návrhu členovia rady uviedli, že Maruniaková momentálne čerpá rodičovskú dovolenku, a tak funkciu nevykonáva.  

Maruniakovej a Cvikovej sa venovala komisia od 14. novembra. "Komisia tieto dva prípady uzavrela so záverom, že Zuzana Maruniaková dôveryhodne nevysvetlila, prečo takúto dôležitú právnu vec ako bola predmetná zmenková vec rozhodla skôr ako ostatné veci. Dve tretiny mala staršie ako túto vec," uviedla Denisa Berthotyová. Na rozhodnutí vyplatiť viac ako 8 miliónov sa podieľala aj Denisa Cviková.  

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

10:20 Súdna sieň
11:00 Dr. Dokonalý
12:00 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
10:15 Najlepšie svetové videá V.
11:30 Áno, šéfe USA III.
12:30 NOVÁ ZÁHRADA
10:20 UHÁDNI MÔJ VEK
11:20 Vražedné Miami II.
12:20 Presne takto o rok I.
10:35 Okido II.
10:45 Medzi nami zvieratkami
10:50 Jahôdka a jej kamaráti III.
10:30 Blbec k večeři
12:30 Děkan Spanley
14:20 Kapela přijela