NÚDCH začína s novou formou liečby očí. Malí pacienti si užijú virtuálnu realitu

NÚDCH začína s novou formou liečby očí. Malí pacienti si užijú virtuálnu realitu

BRATISLAVA / Národný ústav detských chorôb rozšíril možnosti liečby niektorých ochorení očí. Pre malých pacientov sa tak liečba stane hrou, pri ktorej nebudú zažívať stres ani pociťovať strach. Reč je o okuliaroch virtuálnej reality.

Okuliare virtuálnej reality sú v mnohých detských herniach no v kombinácii so špeciálnym softvérom dokážu ovplyvniť liečbu tupozrakosti u menších detí, rovnako aj starších detí,  a dokonca aj u dospelých, čo je výrazný pokrok. "Som veľmi rád, že sa nám podarilo rozšíriť spektrum možností liečby tupozrakosti o virtuálnu realitu a to nielen v prípadoch, kedy klasická liečba nepriniesla očakávaný efekt, ale aj u starších detí, u ktorých sa ochorenie zistilo až vo veku, kedy už liečba nie je taká efektívna," vyjadril sa generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela. Prístroje sa podarilo podľa slov riaditeľa kúpiť vďaka občianskemu združeniu Billa ľuďom. 

Ako konštatovala primárka KDO Beáta Bušányová, tupozrakosť je najlepšie ovplyvniteľná do veku 6 - 7 rokov, kedy sa vyvíja zrakové centrum. "V neskoršom období už nedosiahneme taký efekt liečby. Cvičenia, na ktoré sa používajú špeciálne okuliare virtuálnej reality v kombinácii so špeciálnym softvérom, dokážu ovplyvniť liečbu tupozrakosti aj vo vyššom veku a dokonca aj v dospelosti. Takýto prístroj sme doteraz na našom pracovisku nemali," vysvetlila Beáta Bušányová.

Ide o binokulárne cvičenie, pri ktorom dieťa súčasne používa obidve oči a má ich odokryté. "Je to veľká výhoda, lebo zakrývanie očka, predovšetkým malé deti, zle tolerujú," podotkla primárka KDO.

Tupozrakosťou trpia 2 až 4 percentá detí

 "Nemusí sa manifestovať a rodič ani dieťa nemusia nič spozorovať. Rizikové sú deti s pozitívnou rodinnou anamnézou, kedy sa ochorenie už v rodine objavilo. Tupozrakosť môže byť súčasne spojená s výskytom anizometropie - výrazným rozdielom dioptrií medzi očami, tiež pri strabizme - škúlení," dodala Beáta Bušányová. Prístroje, ktoré doplnia ortopticko-pleoptickú ambulanciu, sú špeciálne prístroje na vizuálnu terapiu, ktorej cieľom je optimalizovať celý vizuálny systém očí a oblastí mozgu, ktoré kontrolujú videnie, vizuálne vnímanie a celý psychomotorický vývoj dieťaťa. Očné chyby, ktoré sa liečia u detí vizuálnou terapiou, zahŕňajú napríklad tupozrakosť, škúlenie, poruchy pohybov očí a iné problémy so zrakom.

Pozor na škúlenie

Rodič toto ochorenie sám neodhalí, ale ak sa v rodine objavilo, treba sa dať vyšetriť. A práve pre deti, ktoré napríklad  škúlia sú vhodné aj ďalšie prístroje. Takzvaný hessov štít  pomáha diagnostikovať škúlenie, ktoré môže byť vrodené alebo získané po neurologickom či onkologickom ochorení.  Rovnako pri diagnostike lekárom pomôže aj maddoxov kríž, čo je špeciálny test na meranie uhlov škúlenia.

Pozrite si reportáž o detskej lekárke, ktorá netradičným spôsobom pomáha deťom. Ako to robí?:

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:25 Nové bývanie
05:55 Kixšou
06:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:45 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie
07:15 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:00 Tankový prapor
07:30 Tarzan - Král džungle
09:15 Pojedeme k moři