Alene Zsuzsovej zamietli sťažnost proti obvineniu pre zbrane. Pre vylúčenie Andruskóa plánujú sťažnosti

Alene Zsuzsovej zamietli sťažnost proti obvineniu pre zbrane. Pre vylúčenie Andruskóa plánujú sťažnosti

BRATISLAVA / Podľa zistení TV JOJ prokurátor zamietol Alene Zsuzsovej ďalšiu sťažnosť. 26.7.2019 polícia obvinila Alenu Zsuzsovú z účastníctva vo forme pomoci na zločine nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Vyšetrovateľ okrem Zsuzsovej vzniesol obvinenie pre zbrane a obchodovanie s nimi aj sprostredkovateľovi vraždy novinára a pomocníkovi pri samotnej poprave. K tomu obvineniu vzniesol aj dvom ďalším osobám, ktoré dovtedy v prípade Kuciak nevystupovali. Adam H. a Dávid S. mali dodať a predať dva samopaly s tlmičmi na základe objednávky.

Právny zástupca Zsuzsovej takmer okamžite po oboznámení sa s jej obvinením podal proti uzneseniu o obvinení sťažnosť. Pred prokurátorom neuspel. Pre JOJ na uvedené zareagoval obhajca Zsuzsovej Štefan Neszméry: "Žiadosť sme podali preto, lebo sme na to mali dôvody plynúce z obsahu uznesenia." Samotný prokurátor sa tiež vyjadril, že v uznesení chýbajú presné údaje o čase aj mieste spáchania predpokladaného trestného činu, no sťažnosti nevyhovel. Aj preto že v čase podania sťažnosti ešte neboli overené výpovede obvineného Andruskóa, ktorý o nákupe aj predaji zbraní pred políciou vypovedá. 

Zbrane, o ktorých je reč, mali byť podľa Andruskóa, ktorý ich zabezpečoval od dodávateľov použité na vraždy prokurátora ÚŠP Maroša Žilinku, vtedajšieho prvého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho a aj advokáta Daniela Lipšica. K vraždám nakoniec nedošlo. Podľa polície nákup oboch samopalov mala financovať práve obvinená Alena Zsuzsová.

​Andruskó vypovedá v Banskej Bystrici

Už dopoludnia TV JOJ zverejnila informácie, že od rána v banskobystrickej väznici polícia vypočúvala údajného sprostredkovateľa vraždy Jána Kuciaka, Zoltána Andruskóa. Ten od okamihu zaistenia políciou spolupracuje s vyšetrovacími orgánmi a významne napomína objasňovať vraždy novinára aj ďalšie trestné skutky. Doteraz v prípade vraždy bolo jeho procesné postavenie obvineného spolu so Zsuzsovou, Kočnerom, Marčekom aj Szabóom. Už niekoľko dní je ale Andruskó z pätice obvinených z vraždy vylúčený sa samostatné konanie. Od rána nanovo k vražde Jana Kuciaka vypovedal už v procesnom postavení svedka a jeho výsluch speje k tomu, že zo strany jeho obhajkyne veľmi pravdepodobne bude podaná žiadosť, aby prokuratúra s Andruskóom uzatvorila v prípade vraždy novinára Dohodu o vine a treste, kedže jeho svedectvo je v prípade kľúčové, nenahraditeľné a pre OČTK je vierohodným svedkom.

​Na vylúčenie Andruskóa chce reagovať Kočner aj Zsuzsová

Proti tomu, že sa z obvineného Andruskóa stal svedok a jeho vec je v samostatnom konaní chcú podať sťažnosti obhajca Aleny Zsuzsovej aj obhajca obvineného Kočnera, Marek Para. Para Kočnera zastupuje v prípade vraždy a uznesenie o vylúčení Andruskóa na samostatné konanie dostal len pred niekoľkými hodinami.

Pre TV JOJ sa Kočnerov obhajca k tomuto vyjadril zatiaľ len stroho: "Môžem potvrdiť, že mi toto uznesenie bolo doručené len včera, 10.9.2019. Takže áno, čo najskôr podám v tejto veci sťažnosť."

Sťažnosť plánuje podať aj obhajca Aleny Zsuzsovej Štefan Neszméry bezprostredne po tom, ako sa poradí svojou klientkou. 

Zsuzsová v kauze nedovoleného ozbrojovania pred niekoľkými týždňami vypovedala na NAKA:

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

09:30 Súdna sieň
10:10 Súdna sieň
11:10 Aféry
10:05 Najlepšie svetové videá V.
11:25 Áno, šéfe USA II.
12:25 NOVÁ ZÁHRADA
10:00 Nákupné maniačky
11:20 UHÁDNI MÔJ VEK
12:30 Vražedné Miami
10:00 Rev a motoroví miláčikovia I.
10:25 Požiarnik Sam VIII.
10:35 Okido I.
09:05 Ve jménu krále
11:20 Můj šálek kávy
13:00 Cesta domů