Alene Zsuzsovej zamietli sťažnost proti obvineniu pre zbrane. Pre vylúčenie Andruskóa plánujú sťažnosti

Alene Zsuzsovej zamietli sťažnost proti obvineniu pre zbrane. Pre vylúčenie Andruskóa plánujú sťažnosti

BRATISLAVA / Podľa zistení TV JOJ prokurátor zamietol Alene Zsuzsovej ďalšiu sťažnosť. 26.7.2019 polícia obvinila Alenu Zsuzsovú z účastníctva vo forme pomoci na zločine nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Vyšetrovateľ okrem Zsuzsovej vzniesol obvinenie pre zbrane a obchodovanie s nimi aj sprostredkovateľovi vraždy novinára a pomocníkovi pri samotnej poprave. K tomu obvineniu vzniesol aj dvom ďalším osobám, ktoré dovtedy v prípade Kuciak nevystupovali. Adam H. a Dávid S. mali dodať a predať dva samopaly s tlmičmi na základe objednávky.

Právny zástupca Zsuzsovej takmer okamžite po oboznámení sa s jej obvinením podal proti uzneseniu o obvinení sťažnosť. Pred prokurátorom neuspel. Pre JOJ na uvedené zareagoval obhajca Zsuzsovej Štefan Neszméry: "Žiadosť sme podali preto, lebo sme na to mali dôvody plynúce z obsahu uznesenia." Samotný prokurátor sa tiež vyjadril, že v uznesení chýbajú presné údaje o čase aj mieste spáchania predpokladaného trestného činu, no sťažnosti nevyhovel. Aj preto že v čase podania sťažnosti ešte neboli overené výpovede obvineného Andruskóa, ktorý o nákupe aj predaji zbraní pred políciou vypovedá. 

Zbrane, o ktorých je reč, mali byť podľa Andruskóa, ktorý ich zabezpečoval od dodávateľov použité na vraždy prokurátora ÚŠP Maroša Žilinku, vtedajšieho prvého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho a aj advokáta Daniela Lipšica. K vraždám nakoniec nedošlo. Podľa polície nákup oboch samopalov mala financovať práve obvinená Alena Zsuzsová.

​Andruskó vypovedá v Banskej Bystrici

Už dopoludnia TV JOJ zverejnila informácie, že od rána v banskobystrickej väznici polícia vypočúvala údajného sprostredkovateľa vraždy Jána Kuciaka, Zoltána Andruskóa. Ten od okamihu zaistenia políciou spolupracuje s vyšetrovacími orgánmi a významne napomína objasňovať vraždy novinára aj ďalšie trestné skutky. Doteraz v prípade vraždy bolo jeho procesné postavenie obvineného spolu so Zsuzsovou, Kočnerom, Marčekom aj Szabóom. Už niekoľko dní je ale Andruskó z pätice obvinených z vraždy vylúčený sa samostatné konanie. Od rána nanovo k vražde Jana Kuciaka vypovedal už v procesnom postavení svedka a jeho výsluch speje k tomu, že zo strany jeho obhajkyne veľmi pravdepodobne bude podaná žiadosť, aby prokuratúra s Andruskóom uzatvorila v prípade vraždy novinára Dohodu o vine a treste, kedže jeho svedectvo je v prípade kľúčové, nenahraditeľné a pre OČTK je vierohodným svedkom.

​Na vylúčenie Andruskóa chce reagovať Kočner aj Zsuzsová

Proti tomu, že sa z obvineného Andruskóa stal svedok a jeho vec je v samostatnom konaní chcú podať sťažnosti obhajca Aleny Zsuzsovej aj obhajca obvineného Kočnera, Marek Para. Para Kočnera zastupuje v prípade vraždy a uznesenie o vylúčení Andruskóa na samostatné konanie dostal len pred niekoľkými hodinami.

Pre TV JOJ sa Kočnerov obhajca k tomuto vyjadril zatiaľ len stroho: "Môžem potvrdiť, že mi toto uznesenie bolo doručené len včera, 10.9.2019. Takže áno, čo najskôr podám v tejto veci sťažnosť."

Sťažnosť plánuje podať aj obhajca Aleny Zsuzsovej Štefan Neszméry bezprostredne po tom, ako sa poradí svojou klientkou. 

Zsuzsová v kauze nedovoleného ozbrojovania pred niekoľkými týždňami vypovedala na NAKA:

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
18:25 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas III.
19:30 ŽREBOVANIE
19:35 Profesionáli II.
17:55 Súdna sieň
19:00 Súdna sieň
20:10 FBI I.
18:10 SUPER KARAOKE
18:45 Viking Vicky
19:00 Ruby z dúhy I.
18:30 Henry ze zkumavky
20:15 Rodinný víkend
22:10 Let