Príbeh chlapca, ktorý utiekol za lepším životom. Za päť rokov sa dokonca naučil slovenčinu

Príbeh chlapca, ktorý utiekol za lepším životom. Za päť rokov sa dokonca naučil slovenčinu

PREŠOV / Príbeh človeka, ktorý utiekol za lepším životom na Slovensko. Napriek tomu, že sa u nás nenarodil, po piatich rokoch sa naučil náš jazyk. Raheb je afganským utečencom. Mladý študent priemyslovky však za ten krátky čas dokázal oveľa viac. A tak ako on je hrdý na svoju mamu, že ich so súrodencami doviedla do krajiny, v ktorej je mier, tak naopak jeho mama, môže byť hrdá na neho.

Raheb má 16 rokov. Narodil sa v Afganistane. Po tom, ako jeho otca zabili vo vojne, vzala jeho mama svoje deti a utiekli z krajiny. Cestou za slobodou strávili deti s matkou mesiace na úteku aj uprostred temných lesov. "Bál som sa zvierat, druhých ľudí, sme ich nepoznali," vraví Raheb, ktorý na Slovensku žije už 5 rokov.  

Na svoj rodný jazyk nezanevrel, dnes ale rozpráva plynule aj po slovensky. Z rodnej krajiny ich vyhnala vidina za lepším životom. Keď ich objavili policajti ani len netušili, v akej krajine sa nachádzajú. "Výborne tu je, ľudia sú tu milí, aj v škole je super, sú tu aj ľudia, ktorí sú kus ku nám zlý, ale tých je málo," hovorí s úsmevom Raheb. 

Rahebov príbeh chytil za srdce aj organizátorov medzinárodného prestížneho ocenenia. V kaštieli v Hanušovciach nad Topľou si prevzal cenu vojvodu z Edinburghu.

Unikátny projekt každý rok učí milióny mladých ľudí po celom svete, ako si nastaviť vlastné ciele a vytrvalo na nich pracovať niekoľko mesiacov. V rámci dobrovoľníctva sa Raheb ujal svojho krajana. Pre svoje mentálne postihnutie sa vyhýbal ľuďom a väčšinou bol doma osamote. Raheb je od neho mladší, ale ukázal mu, ako sa tešiť zo života. "On bol taký, že sa hanbil, ostával doma a nechodil von. Teraz spoznáva nové mesto Košice," dodáva Raheb. 

Okrem rozvíjania talentu, športu, či dobrovoľníctva museli mladí ľudia zvládnuť aj dobrodružnú expedíciu. Raheb dva dni a jednu noc strávil s partiou v Slovenskom raji. To ho vrátilo do spomienok v čase, keď bol na úteku. "To nie je iba výlet, že choďte, užite si to, ale je to intenzívna príprava, ako si majú založiť oheň v lese, prespať, ako sa správať k zvieratám. Tak sa zbavil tohto strachu," uviedla Simona Lučkaničová z Národnej kancelárie DofE na Slovensku. "Najlepší príklad pre mňa je moja mama, si spomeniem na ňu, že nás dostala sem a to ma motivuje," dodal Raheb. 

Pribúda na Slovensku detských migrantov. Pozrite si reportáž: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:15 Byť zdravý je výhra
20:25 Šport
19:30 Profesionáli II.
20:30 Kingsman: Zlatý kruh
23:30 Na nože
19:00 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha VII.
20:55 Kosti
19:15 Garfield II.
19:35 Arthur a Minimojovia
20:00 Z rozprávky do rozprávky
18:35 Tvoje tvář má můj hlas
20:15 Sbohem, královno
22:10 Hotel Artemis