Žijete v podnájme bez prechodného pobytu? Porušujete zákon
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Ak bývate v podnájme a nenahlásite si trvalý pobyt, porušujete zákon
Podľa ministra je najviac takýchto previnilcov v hlavnom meste a výnimkou nie sú ani novinári. "Povedzte mi, koľkí z vás ste tu prihlásení?", spýtal sa novinárov minister vnútra. Ministrovi síce neodpovedali, no nám to priznali kolegovia, ale i ľudia na ulici.
Zistili sme, že vo všetkých prípadoch ide o ľudí, ktorí v hlavnom meste pracujú dlhodobejšie a podľa zákona sa mali teda prihlásiť k prechodnému pobytu. "Mali sa prihlásiť, ak predpokladaný pobyt má presiahnuť 90 dní a prihlásiť sa mali do desiatich dní od dňa ubytovania," povedala Silvia Miháliková z ministerstva vnútra.
Aj keď zákon hovorí o jasne, prax je iná. Predpis sa jednoducho nedodržiava, najčastejšie sa s ním riadia obyvatelia ubytovaní v ubytovniach. Tí, ak sa na prechodný pobyt neprihlásia, mali by zaplatiť tzv. turistický poplatok 50 korún za každý deň. V opačnom prípade platiť však nemusia. Ale akonáhle odídu do podnájmu, nič ich už k tomu netlačí.
A zistiť konkrétne, kto sa neprihlásil a primäť ho k tomu, je na dlhé lakte. A ak by sa to mužom zákona aj podarilo, nemožno takýchto ľudí za to potrestať. Zákon totiž nič nehovorí o sankciách.
Zatiaľ tak zostáva len na morálnom cítení obyvateľov, či sa k prechodnému pobytu prihlásia, alebo nie. No uvidíme dokedy.