Začali rokovať o odvolaní ministra Š. Harabina

04.09.2008 10:37 Noviny.sk Slovensko
Začali rokovať o odvolaní ministra Š. Harabina
Opozícia sa pokúša presvedčiť parlament, aby vyslovil nedôveru Štefanovi Harabinovi

Harabin by mal podľa opozície prísť o ministerskú stoličku pre priateľský vzťah s Bakim Sadikim, ktorého považuje za predstaviteľa albánskej drogovej mafie. Harabin má podľa jedného z predkladateľov Daniela Lipšica (KDH) vysvetliť svoj vzťah so Sadikim. Lipšic zároveň vytýka premiérovi Robertovi Ficovi, že Harabina neodvolal aj napriek tomu, že na povrch vyšiel kamarátsky vzťah Harabina so Sadikim.

Súčasťou návrhu je aj prepis telefonického rozhovoru z roku 1994 medzi Harabinom a Sadikim, ktorý má blízky vzťah oboch potvrdzovať, ako aj žiadosť riaditeľa trestného odboru Petra Filipa o vylúčenie Harabina z rozhodovania týkajúceho sa Sadikiho.

Premiér opozičný návrh na odvolanie Harabina kritizoval. Podľa neho ak sa preukáže, že opozícia k návrhu predložila falzifikáty, koalícia vyvodí dôsledky voči predkladateľom návrhu. "Nie je možné atakovať podpredsedu vlády (Harabina - pozn. redakcie) na základe vyfabrikovaných dôkazov,“ povedal Fico. Tvrdí, že v tejto súvislosti môže ísť aj o trestný čin.

Premiér spochybňuje dva listinné dôkazy, ktoré dala opozícia. Podľa Fica prvým je nepodpísaný list, ktorý mal napísať vtedajší šéf trestného odboru na generálnej prokuratúre Peter Filip. Fico vyhlásil, že Filip takýto list nikdy nekoncipoval, nepodpisoval a neposielal. Druhým dôkazom je prepis "akejsi“ nahrávky. V tomto prípade ide o štrnásť rokov starý prepis telefonického rozhovoru Harabina so Sadikim.

Do parlamentných lavíc opäť zasadla Zdenka Kramplová. Mariánovi Haľkovi tým zanikol poslanecký mandát. Náhradník za novovymenovaného ministra životného prostredia Jána Chrbeta nastúpi až na budúci týždeň na začiatku riadnej septembrovej schôdze.

Zdroj: SITA

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:15 Bohatá zima s JOJkou
20:20 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
20:05 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
20:10 Ja, Frankenstein
22:00 Looper: Nájomný zabijak
19:00 Kosti VIII.
20:10 Dr. House VII.
21:00 C.S.I.: Kriminálka Miami V.
20:00 Príbehy dvoch myší II.
20:25 Robošváb II.
20:50 Sherm a jeho mikróby
18:25 Ztracený ráj
20:15 Rodinná loupež
21:55 Pán Šanghaje