Chystáte sa na dovolenku do Chorvátska autom? Takéto sú pokuty za dopravné priestupky

13.07.2019 15:27 Noviny.sk Slovensko

Chystáte sa na dovolenku do Chorvátska autom? Takéto sú pokuty za dopravné priestupky

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Keď slovenský vodič spácha v Chorvátsku dopravný priestupok, môže byť na mieste pokutovaný sumou do 1000 chorvátskych kún (HRK - cca 133 eur), v skrátenom priestupkovom konaní však môže polícia uložiť pokutu až do výšky 15 000 HRK (cca 2000 eur). Uvádza sa to v odporúčaniach slovenského ministerstva vnútra pre našich občanov, ktorí sa chystajú dovolenkovať v Chorvátsku

"V Chorvátsku sa za všetky porušenia predpisov v cestnej premávke aplikuje objektívna zodpovednosť vodiča vozidla. V prípade spáchaného priestupku, napríklad neprimeranej rýchlosti, kde z fotografie nie je jasné, kto v čase spáchania priestupku bol vodičom vozidla, polícia na základe Zákona o bezpečnosti v cestnej premávke požiada vlastníka vozidla o poskytnutie ´hodnoverných údajov o osobe, ktorej dal vozidlo k dispozícii jeho vlastník´,“ informuje rezort vnútra s tým, že viac podrobností si môžte pozrieť na ich stránke. 

Fixné pokuty 

Zákon o bezpečnosti v cestnej premávke v Chorvátsku určuje okrem spomenutých súm aj iné finančné sankcie za priestupky. Ide o fixné sumy v hodnote 300 HRK (cca 40 eur), 500 HRK (cca 66 eur) a tiež 700 HRK (cca 93 eur). Dopravná polícia je zároveň podľa nášho rezortu vnútra v Chorvátsku jediný orgán, ktorý zabezpečuje dokumentovanie a riešenie priestupkov v cestnej premávke.

Žiadna súkromná ani štátna organizácia nevykonáva dokumentovanie dopravných priestupkov. "Jedinou výnimkou je nedovolené parkovanie v mestách. Pod samosprávou túto činnosť vykonávajú mestské organizácie, ktoré zabezpečujú kompletný servis pri riešení nedovoleného parkovania vozidiel, ako sú kontrola zaplateného parkovného, dokumentovanie priestupku nedovoleného parkovania, vydanie rozhodnutia o priestupku s pokutovým blokom, odtiahnutie vozidla alebo vymáhanie sankcií,“ zdôrazňuje ministerstvo.

Dve možnosti riešenia priestupku 

Ak polícia v Chorvátsku zastaví vodiča - cudzinca, ktorý sa dopustil dopravného priestupku, prípad má podľa miestneho zákona dve možnosti riešenia. Ak je vodič - cudzinec ochotný zaplatiť pokutu na mieste, prípad sa končí.

V prípade, že vodič - cudzinec odmietne zaplatiť uloženú pokutu za dopravný priestupok alebo spôsobenú dopravnú nehodu, polícia má oprávnenie zadržať vodičovi cestovný doklad, o čom spíše záznam a telefonicky informuje o prípade územne príslušný priestupkový súd. Vodič potom priamo na mieste dostane od polície informáciu o dátume a čase, kedy sa jeho prípad bude prejednávať na priestupkovom súde. Podľa ministerstva vnútra to býva obyčajne najbližší pracovný deň po zistení priestupku. "Na pojednávaní súd rozhodne, ako sa v prípade bude ďalej postupovať. Polícia vráti cestovný doklad cudzincovi až po ukončení prípadu, respektíve zaplatení sankcie, ak tak rozhodne priestupkový sudca,“ dodáva rezort vnútra

Pozrite si archívnu reportáž o cestovaní do Chorvátska: 

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

20:35 Rozum v hrsti
22:00 VŠETKO ČO MÁ ANDER RÁD
22:35 VŠETKO ČO MÁ ANDER RÁD
20:45 Do hlbiny
23:00 18 ROKOV S TV JOJ
23:05 Podrazy a odhalenia
21:00 Klamári I.
22:00 Hawaii 5.0 IX.
22:55 ŽREBOVANIE
21:10 Okido II.
21:25 Bob staviteľ XV. - XVIII.
21:35 Krtko
20:15 Pomsta je sladká
21:50 Vražedná náruč
23:30 Všechny prachy světa