Štátne lesy bojujú proti prírode aj názorovým oponentom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA/Rastislav Ovšonka
Predstavitelia štátnych inštitúcií pokračujú v dlhodobom trende chýb a omylov lesníckej prevádzky
"Zodpovední predstavitelia štátnych inštitúcií tak pokračujú v dlhodobom trende chýb a omylov lesníckej prevádzky," tvrdia ochranári zo siete environmentálnych mimovládnych organizácií Ekofórum.
Priveľké množstvo smrečín je podľa nich hlavným dôvodom, prečo sa lykožrútovi v niektorých oblastiach Slovenska darí. Experiment lesoinžinierov, ktorý spôsobil, že sa lykožrút stal najslávnejším chrobákom, už pred desaťročiami dostal svoj názov – smrekománia. Výsledkom tohto experimentu je podľa Ekofóra fakt, že dnes je na Slovensku približne 5-násobne vyššie zastúpenie smreka než je prirodzené.
"Smrekománia je produktom materialistickej túžby čo najrýchlejšie dosiahnuť maximálny zisk z každého hektára lesnej pôdy. Takáto snaha je však neekologická, neudržateľná, v rozpore so základným prírodnými zákonitosťami a zdravým rozumom človeka, a z dlhodobejšieho hľadiska aj neekonomická," uvádza sa v stanovisku Ekofóra.
Vláda SR minulý rok vyčlenila 1,5 miliardy korún na hasenie dôsledkov bezhlavej smrekománie, pričom na protipovodňové opatrenia každoročne utráca ešte ďalšie, omnoho väčšie čiastky. Ekológovia tvrdia, že peniaze daňových poplatníkov sa tak dvojnásobnou rýchlosťou strácajú v čiernej diere inžinierskych megalomanských projektov.
Prirodzenú regeneračnú schopnosť lesa neprekonajú podľa nich žiadne technokratické doktríny lesoinžinierov. Nezávislý lesník a ekológ Róbert Oružinský sa pýta - "Ak pán lesoinžinier Líška, riaditeľ Štátnych lesov TANAPu dnes tvrdí, že smrekové lesy napadnuté lykožrútom nebudú schopné zadržiavať väčšie množstvo vody z prívalových či dlhotrvajúcich dažďov, ja sa pýtam, aké množstvo vody zadržia tieto lesy po vyťažení všetkých stromov?“
Ekofórum naďalej odmieta obvinenia zo „zviditeľňovania sa v médiách“, ktoré im vyčítajú predstavitelia, dlhodobo odmietajúci ponuky médií obhajovať svoje názory za jedným stolom s odbornými oponentmi.