Spoločný obed zbližuje viac než si myslíte. Čo dnes drží slovenské rodiny pokope?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Až tretina slovenských domácností nemá žiadnu finančnú rezervu, aj tento údaj priniesol veľký prieskum pocitu bezpečia v rodinách, ktorý vypracovala výskumná agentúra NMS v spolupráci s finančným domom UNIQA. Najčastejším dôvodom hádok a rodinnej nepohody je politika a najväčšou obavou je, že sa nedokážeme postarať o nemohúcnosť členov rodiny. O tom, čo ešte prieskum o živote slovenských rodín prezradil, sme sa rozprávali s analytikom Michalom Miklovičom.
Myšlienka prieskumu
Myšlienka zrealizovať hlbší prieskum o rodine vznikla podľa odborníkov z potreby porozumieť, ako Slováci vnímajú pojem rodiny v súčasnej dobe. "Spoločne s našimi klientmi sme si uvedomili, že takýto hĺbkový prieskum o rodinách u nás chýbal. Preto sme sa rozhodli túto tému preskúmať hlbšie – nielen na Slovensku, ale aj v Česku," uviedol analytik Michal Miklovič.
Prieskumu sa zúčastnili tisíce domácností z oboch krajín a výsledky umožňujú porovnávať postoje a realitu rodinného života na Slovensku i u našich západných susedov.
Druhy slovenských rodín
Podľa výsledkov prieskumu Slováci vnímajú rodinu ako miesto bezpečia, dôvery a súdržnosti. "Z nášho výskumu vyplynulo, že rodina je pre Slovákov najmä o láske, dôvere a porozumení. Je to priestor, kde môžu byť sami sebou a kde nájdu oporu," vysvetľuje Miklovič.
Na Slovensku prevládajú tradičné rodiny, no zastúpené sú aj neúplné, spojené (tzv. patchworkové), dúhové či viacgeneračné domácnosti. Práve viacgeneračné rodiny sú u nás oveľa bežnejšie než v Česku – tvorí ich až 12 % všetkých domácností. "Je to dané historicky, ale aj geograficky – mnoho ľudí žije v menších obciach, kde pretrváva tradícia spoločného bývania viacerých generácií pod jednou strechou," dopĺňa odborník.
Rozdelenie slovenských rodín
Aj keď rodina zostáva miestom bezpečia, prieskum ukázal, že medzi generáciami dochádza často ku konfliktom. Najčastejším dôvodom sú politické názory. "Tento rozpor je výrazný – na jednej strane sa rodina vníma ako priestor, kde môžeme otvorene vyjadriť svoj názor, no zároveň práve pre názor často vznikajú hádky. A tie sa najčastejšie týkajú politiky či spoločenských tém," uviedol Miklovič.
Polarizácia spoločnosti sa tak odráža aj za dverami domácností. Okrem politiky patria medzi najčastejšie konfliktné témy aj financie, ktoré sú úzko späté s ďalším problémom – dostupnosťou bývania.
Mladí chcú bývať sami, no často nemôžu
Podľa Mikloviča je Slovensko jednou z krajín, kde najväčší podiel mladých ľudí vo veku 25 – 34 rokov stále žije s rodičmi. Dôvodom sú najmä vysoké ceny nehnuteľností a nedostupnosť hypoték. "Pre mnohé mladé páry je samostatné bývanie finančne nedosiahnuteľné. To sa, pochopiteľne, premieta aj do ich rodinného života a plánov," hovorí.
Z prieskumu vyplynulo, že tretina Slovákov si nedokáže mesačne odkladať žiadne financie, čo negatívne ovplyvňuje nielen ich ekonomickú situáciu, ale aj psychickú pohodu a schopnosť tráviť kvalitný čas s rodinou.
Spoločné jedlo ako pilier šťastnej rodiny
Jedným z pozitívnych a možno aj prekvapivých zistení bolo, aký význam má spoločné stolovanie. "Ukázalo sa, že spoločné obedy či večere majú zásadný vplyv na to, ako sa členovia rodiny cítia. Zlepšujú komunikáciu aj vzťahy," doplnil Miklovič.
Aj v dobe mobilov a rýchleho životného tempa tak zostáva spoločné jedlo jedným z najefektívnejších spôsobov, ako upevniť rodinné väzby.
Obava z nemohúcnosti blízkeho je čoraz silnejšia
Veľkým problémom, ktorému čelí mnoho rodín, je starostlivosť o nemohúceho člena. Až 28 % Slovákov má vo svojej širšej rodine niekoho, kto potrebuje 24-hodinovú opateru, pričom v každej desiatej domácnosti je takáto osoba priamo prítomná.
"Ľudia sa obávajú, že ak príde na opatrovanie blízkeho, budú musieť obetovať svoju kariéru. Mnohí si nemôžu dovoliť profesionálne zariadenie, takže opatera padá na rodinu, najčastejšie na ženy," upozorňuje Miklovič.
Tieto situácie často vedú k psychickému vyčerpaniu, finančnému stresu a dlhodobému napätiu v domácnostiach.