Rok od atentátu na premiéra: Podľa politológov je spoločnosť stále polarizovaná
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Vyšetrovanie atentátu je na konci
HANDLOVÁ / V deň výročia sa v Handlovej pripravuje podujatie, ktorého cieľom má byť pripomenutie tejto dramatickej udalosti. Symbolická pamiatka má byť podľa premiéra gestom proti nenávisti. No ako upozorňujú politológovia, jej politické využitie môže polarizáciu ešte prehĺbiť.
Atentát na Róberta Fica
Výročie atentátu v Handlovej
Rok po atentáte na premiéra Roberta Fica spoločnosť stále čelí hlbokej polarizácii. Hoci premiér plánuje v deň výročia zorganizovať v Handlovej verejné podujatie ako symbolický boj proti nenávisti, podľa politológa Jozefa Lenča ide skôr o snahu zneužiť tragickú udalosť na politické ciele.
"Rieši to spôsobom, ktorý pripomína oslavu zmŕtvychvstania," hovorí Lenč a dodáva, že takáto forma pripomienky nemá potenciál spoločnosť zjednotiť. Atentát sa počas uplynulého roka často využíval na útoky voči opozícii, médiám či kritikom vlády, čím sa stal symbolom ďalšieho prehlbovania spoločenského rozdelenia.
Fico zároveň výročie atentátu spája aj s prezentáciou politických aktivít, ako je kontroverzná návšteva Moskvy, ktorú označil za diplomatický úspech – no ktorá podľa odborníkov narúša dôveryhodnosť Slovenska u jeho spojencov.
Napätie v koalícii zvýrazňuje kritika zo strany Andreja Danka či nezverejnená vakcinačná analýza, ktorá vyvoláva otázniky aj v radoch verejnosti. V atmosfére nedôvery a frustrácie tak výročie atentátu namiesto dôstojnej spomienky slúži ako ďalší dôkaz toho, že slovenská spoločnosť sa z udalostí spred roka ešte nezotavila.
Bol atentát teroristickým útokom?
Polarizácia spoločnosti
Rok od atentátu na premiéra Roberta Fica nezmenil charakter politickej polarizácie na Slovensku. Podľa politologičky Anety Világi z Univerzity Komenského sa očakávala deeskalácia napätia, no vývoj ukázal opak. "Intenzita ani charakter politickej polarizácie na Slovensku sa nezmenili," uviedla pre TASR.
Atentát, ku ktorému došlo 15. mája 2024 v Handlovej, sa interpretoval ako dôsledok vyhroteného spoločenského konfliktu, no nenastal žiadny zásadný obrat.
"Snaha upokojiť situáciu zdržanlivosťou vo vyjadrovaní krátko po samotnom pokuse o atentát bol krok správnym smerom," tvrdí Világi, no dodáva, že koaliční partneri neskôr skôr politicky ťažili zo situácie.
Politologička hodnotí aj zmenu v rétorike pred eurovoľbami. "Začalo dominovať rozdelenie na ‚my‘ verzus ‚oni‘ a krvavé vlajky, " hovorí politologička.
Komunikácia Roberta Fica po atentáte podľa nej nabrala osobnejší, výbušnejší a útočnejší tón, najmä voči médiám. "Pri strane Smer-SD je to možné pozorovať najmä v rovine výrazových prostriedkov, teda pri jazyku komunikácie," upozorňuje Világi a dodáva, že sa to prejavilo aj v oficiálnych dokumentoch, ako je volebný program.
Világi považuje atentát za trpký symbol vyhrotenej polarizácie, ktorý však nezmenil základné nastavenie slovenského straníckeho systému. "Nedá sa tak povedať, že by pokus o atentát zásadným spôsobom preformátoval stranícky systém na Slovensku a vzťahy v rámci neho, " opisuje politologička.
Súdny proces v prípade atentátu
Súdny proces v prípade atentátu na predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) by sa mal začať na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) 8. júla. Obžalobe pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku čelí Juraj C. TASR to potvrdila hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.
Jurajovi C. hrozí doživotný trest odňatia slobody. Premiéra vážne postrelil po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej vlani 15. mája. Najskôr čelil obvineniu z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy spáchaného v štádiu pokusu. V júli 2024 došlo k zmene právnej kvalifikácie na obzvlášť závažný zločin teroristického útoku.
Čo bude nasledovať v kauze atentát?
Riešenie uniknutého videa z miesta činu
Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) zastavil vyšetrovanie reakcie ochranky premiéra Roberta Fica (Smer-SD) počas atentátu v máji 2024, keďže dospel k záveru, že sa skutok nestal.
Prerušené bolo aj trestné stíhanie v prípade uniknutého videa so zadržaným útočníkom Jurajom C., pretože sa nepodarilo zistiť, kto za únik zodpovedá. Obe rozhodnutia označila prokuratúra za zákonné a dôvodné. Juraj C., ktorý Fica vážne postrelil po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej, čelí obžalobe z obzvlášť závažného zločinu teroristického útoku a hrozí mu doživotie.
Reakcie koalície na aktuálnu situáciu
Spoločnosť sa podľa predsedu Národnej rady SR Richarda Rašiho (Hlas-SD) rok po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) neupokojila, ale naopak, ešte viac polarizovala.
"Mám pocit, že spoločnosť sa za ten rok nieže neupokojila, ale možno ešte viac polarizovala. Som politik, a poviem svoje politické videnie, a teda, bohužiaľ, veľkú mieru na tom má aj opozícia, pretože spochybňovanie demokratických volieb a neustále štvanie ľudí neprináša pokoj do spoločnosti," uviedol pre TASR. Atentát označil za tragédiu a bezprecedentnú udalosť a varoval, že podobný incident sa nedá do budúcna vylúčiť.
"Je najvyšší čas, aby sme sa prebudili a utlmili, aby sme rešpektovali to, čo chceli ľudia," dodal.
Minister vnútra Matúš Šutaj- Eštok o atentáte na premiéra:
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) tvrdí, že legislatíva týkajúca sa bezpečnosti je po atentáte na premiéra nateraz dostatočná. "Ak sa nájdu niektoré veci, ktoré aj nám z hľadiska zlepšenia výkonu práce polície vedia pomôcť, nemám problém, aby sme o tom debatovali. Ale myslím si, že zatiaľ je tá legislatíva dostatočne dobre upravená," uviedol. Zároveň však podotkol, že zákony náladu v spoločnosti nezmenia.
V reakcii na atentát parlament v júni 2024 prijal tzv. lex atentát, ktorý priniesol sprísnenie podmienok pre zhromaždenia a ústavným činiteľom priznal doživotnú rentu a právo na nehnuteľnosť.
Reakcie opozície na aktuálnu situáciu
Vládni politici podľa mimoparlamentnej strany Demokrati zneužívajú atentát na predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) z minulého roka na politický hon. Vedia, že páchateľ konal sám a vedia, že s Demokratmi nemal nič spoločné.
Strana to uviedla na sociálnej sieti v reakcii na utorkovú tlačovú konferenciu koaličných politikov na úrade vlády.
Igor Matovič a hnutie SLOVENSKO o atentáte na premiéra:
"Potrebujete kŕmiť svojich hladných vlkov. Tých, ktorým ste sľúbili pomstu a veľké čistky. Ubehlo však vyše roka a oni nedostali ani omrvinku. Preto dnes opäť ukazujete prstom a nie preto, že by ste verili svojim slovám, ale preto, že vám dochádzajú nástroje. Ešte aj to obvinenie voči Jurajovi Šeligovi ste, pán Lindtner, zbabrali. Vašou politikou ste sa sa stali ambasádormi zla. Vy nevediete krajinu, vediete len nenávisť, " uviedla strana. Moc koalície podľa nej stojí na klamstve, strachu a túžbe po pomste.
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar (Smer-SD) v utorok na tlačovej konferencii na Úrade vlády SR uviedol, že orgány činné v trestnom konaní by mali konať v súvislosti s prejavmi nenávisti. Vyzval takisto aj médiá, aby nezľahčovali tieto prejavy. Zopakoval, že útočník na premiéra Fica bol napojený na opozíciu. Gašpar sa obáva, kto bude ďalším terčom podobného útoku.
Vyjadrenie predsedu strany PS Michala Šimečku k atentátu na premiéra: