Sloboda médií na Slovensku opäť klesla. Ohrozuje ju ekonomická nestabilita
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Sloboda tlače na Slovensku klesá
BRATISLAVA / Sloboda médií sa celosvetovo zhoršila a vážne ju ohrozuje ekonomická nestabilita. Vyplýva to zo správy organizácie Reportéri bez hraníc (RSF), ktorú zverejnili v piatok.
Novinári majú najlepšie podmienky v Nórsku
Situácia je najhoršia v Eritrei, najlepšie podmienky majú novinári v Nórsku. SR skončila zo 180 krajín na 38. priečke a pohoršila si o deväť miest, informuje TASR podľa správy RSF a agentúry DPA.
Hneď za Nórskom majú podľa rebríčka RSF najslobodnejšie médiá Estónsko a Holandsko. Najmenej slobodné médiá sú v Číne, Severnej Kórei a Eritrei, ktoré obsadili 178. až 180. priečku.
Slovensko kleslo o 9 priečok
Slovensko v porovnaní s predošlým rokom kleslo z 29. miesta na 38. Podľa RSF nezávislú žurnalistiku na Slovensku ohrozujú politické a ekonomické záujmy vo verejnoprávnych aj súkromných médiách. Pripomenula, že dosiaľ nebol odsúdený objednávateľ vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka z roku 2018.
Pripomína tiež, že verejnoprávnu RTVS nahradil nový subjekt STVR a podľa RSF vláda deklarovala svoj zámer zmeniť jeho vedenie aj redakčnú líniu. Aj súkromná TV Markíza je podľa organizácie vystavená politickému tlaku.
Sloboda tlače na Slovensku však podľa RSF ťaží z priaznivého právneho rámca v prípade dôvernosti novinárskych zdrojov a transparentnosti vlastníctva a financovania médií. Napriek tomu podľa organizácie novinárom za ohováranie hrozí trest odňatia slobody a vláda sa podľa nej zaviazala zaviesť ďalšie právne predpisy, ktoré oslabujú slobodu médií.
Pred Slovenskom sú na tom zo susedných krajín lepšie Česko (10. miesto), Rakúsko (22. miesto) a Poľsko (31. miesto). Horšie sa umiestnili Ukrajina (62. miesto) a Maďarsko (68. miesto).
"Situácia v oblasti slobody médií vo svete je v roku 2025 na historickom minime," poukazuje RSF vo svojej analýze. Európu naďalej považuje za región, kde môžu novinári informovať najslobodnejšie. Región Blízkeho východu a severnej Afriky zostáva pre novinárov najnebezpečnejším a v Pásme Gazy izraelská armáda podľa organizácie masovo ničí novinársku prácu.
Dobré podmienky zhodnotili v 7 krajinách EÚ
Podmienky boli hodnotené ako "dobré" len v siedmich krajinách na svete, všetky sú v Európe. "Okrem krehkej bezpečnostnej situácie a rastúceho autoritárstva spôsobuje médiám na celom svete problémy najmä ekonomický tlak," spresnila organizácia.
Súčasné médiá vo svete sa podľa RSF zmietajú medzi snahou udržať si nezávislosť a ekonomickým prežitím. Poukazuje na koncentráciu vlastníctva médií a negatívne ju vníma aj na Slovensku. Uvádza aj tlak inzerentov a finančných podporovateľov a obmedzenú alebo netransparentnú verejnú finančnú podporu.
Situáciu podľa RSF ešte viac oslabili kroky administratívy prezidenta Donalda Trumpa, napríklad pozastavenie financovania Rádia Slobodná Európa/Rádia Sloboda (RFE/RL) a americkej Agentúry pre medzinárodný rozvoj (USAID). V dôsledku toho sa údajne stovky spravodajských médií dostali do kritického stavu ekonomickej nestability a niektoré ukončili činnosť - najmä na Ukrajine.