Podozrenie na ebolu v Česku: Pacienta z Tábora previezli v ochranných oblekoch do Prahy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Čierny kašeľ na vzostupe
PRAHA / V piatok večer prebiehali v nemocnici v Tábore bezpečnostné opatrenia pre podozrenie na vážne vírusové ochorenie u jedného z pacientov. Podľa informácií Noviniek a agentúry Aktu.cz bol pacient následne prevezený na špecializované pracovisko do Prahy.
Ide o podozrenie na hemoragickú horúčku, mohlo by ísť o ebolu alebo marburg. Podľa Aktu.cz má ísť o amerického občana približne 40-ročného, ktorý predtým pobýval v Kongu. Zdroj Noviniek spresnil, že by mal byť narodený v roku 1984 a do nemocnice prišiel po vlastných.
Riaditeľ nemocnice v Tábore Ivo Houška podozrenie potvrdil. "Môžem potvrdiť, že pacient už opustil našu nemocnicu," uviedol večer.
Pacienta dopravili na špecializované pracovisko
Zdravotníci s pacientom ešte v piatok podvečer zamierili do pražskej Fakultnej nemocnice Bulovka. Juhočeská záchranná služba pri prevoze aktivovala "biohazard tím", ktorý je určený práve pre takéto situácie. Pacienta dopravili na špecializované pracovisko v Prahe okolo desiatej hodiny večer.
"Potvrdzujem príjem pacienta s podozrením na vysoko nebezpečnú nákazu. Výsledky testu vzorky budú známe počas zajtrajšieho dopoludnia. Zatiaľ k tomu nie je možné poskytnúť viac informácií, " uviedla hovorkyňa Bulovky Eva Stolejda Libigerová.
Bezpečnostné opatrenia
V táborskej nemocnici naďalej pokračovali bezpečnostné opatrenia. Príjazd k infekčnému oddeleniu strážili podľa reportéra Noviniek policajti aj po tom, čo pacient odišiel. Vo vnútri nemocnice bola nasadená ochranka a nikto nesmel prejsť.
Pri zadnom vchode sa nachádzali dezinfekčné stanovištia, kde zasahovali zdravotníci aj hasiči oblečení v ochranných oblekoch s rúškami či maskami.