Zatiahnuté
10°
Bratislava
Blažena
11.5.2025
Sekty lanária mladých ľudí na uliciach aj kúpaliskách
Zdielať na

Sekty lanária mladých ľudí na uliciach aj kúpaliskách

Sekta protest proti sekte dvaja chlapci s transparentom cult

Zdroj: ilustračné/Therkd

Pred sektami niet úniku, ako to dokazujú svedectvá mladých ľudí zo Slovenska.

„Nedávno som bol v Bratislave. Ihneď ako som nastúpil do trolejbusu si ku mne prisadol podozrivo vyzerajúci muž. Stále sa na mňa díval a usmieval. Keď som si ho nevšímal, začal mi rozprávať o Bohu a poslaní, do rúk mi tískal nejaké časopisy a chcel na mňa kontakt,“ šokovane hovorí mladík. Marek radšej vystúpil, podozrivý ho však prenasledoval. „Išiel za mnou, pokúšal som sa ho zbaviť, ale bol neodbytný a dokonca odo mňa vymámil kam idem. Povedal, že pôjde so mnou. Napokon odišiel, až keď som na neho nakričal,“ hovorí.

Od študentky žiadal kontakty aj na známych

Podobnú skúsenosť má aj vysokoškoláčka Zuzana z Dobrej Nivy. „Išla som autobusom do Bratislavy, v Nitre si ku mne prisadol mladík v saku. Ihneď sa so mnou začal rozprávať. Neviem ani prečo, ale bolo mi to nejaké divné a on tiež. Neskôr odo mňa chcel moje číslo na mobil, že má pre mňa pracovnú ponuku. Keď som sa spýtala akú, nechcel okrem názvu firmy a toho, že vraj patrí medzi najlepšie na trhu nič bližšie prezradiť. Pýtal čísla aj na mojich známych,“ hovorí študentka, ktorá sa až neskôr na internete dozvedela, že spoločnosť do ktorej sa ju snažil zlákať je podozrivá z používania „sektárskych“ techník.

Práve takto vyzerajú niektoré prvotné kontakty so sektou. Jej členovia si často vyhliadnu nič netušiace obete a začnú sa im prihovárať. Rozhovorom sa usilujú od ľudí vylákať pre nich potrebné informácie, ktoré potom zneužívajú na svoje pochybné ciele. A už aj u nás sa to stáva často. Experti odporúčajú sa im radšej vyhýbať. Najmä ak od vás neznámy mámi osobné údaje, chce zistiť, či žijete sám, kde bývate a chce vedieť o vašich záujmoch. „Najistejšou obranou je povedať slušne, ale priamo, jednoznačne a rozhodne, že sa o danej téme s tým človekom nebudete rozprávať,“ radí odborníčka na sekty Ivana Škodová. Podľa nej človek nemá ani svoje rozhodnutie zdôvodňovať, ak to však nepomôže, treba si odsadnúť, alebo odísť.

Ak totiž sektár zistí vaše záujmy, zrazu ich začne „vyznávať“ aj on. Ľudí, ktorí majú rovnaký vkus, záujmy a názory, totiž podvedome máme radšej a sú nám bližší. Ak náborári pri návšteve u vás doma zbadajú napríklad fotky zo zimnej lyžovačky, hneď sa stanú lyžiarmi a začnú sa baviť o lyžovaní. Vari najdôležitejšie je pri kontakte s náborárom, alebo pozvánkou na podujatie prekonať prvotnú zvedavosť, nedávať na seba žiadny kontakt, nepodliehať nátlaku a najmä nič nepodpisovať.

Sekte naletela psychologička, ktorá roky proti sektám bojovala

„Najprv si overte, kto je organizátor a nájdite o ňom všetky dostupné informácie. Až potom zvažujte svoju účasť. Opakovane sa pýtajte na skupinu, vodcu, učenie a trvajte na konkrétnej odpovedi. Keď sa vám niečo nepozdáva, radšej povedzte nie a odíďte,“ radia experti zo slovenského združenia Integra. A už vôbec sa s členmi sekty nebavte, ak ste unavení, nevyspatí, hladní, chorí, alebo po dlhodobej námahe, či osobnej kríze.

Najviac ľudí však robí chybu tým, že sú presvedčení, že nikdy vplyvu sekty nemôžu podľahnúť. To je však omyl. Manipulácii za určitých okolností nevie odolať nik. Dokonca sa už i u nás stalo, že vplyvu sekty „naletela“ psychologička združenia, ktoré proti sektám dlhoročne bojuje. Podľa Miroslava Lojdu z Ústavu pre vzťahy štátu a cirkví závisí podľahnutie sektám od viacerých faktorov. Medzi ne patria najmä pocit osamelosti a túžba niekam patriť, nespokojnosť s vlastným životom, neúspechy v škole a zamestnaní, túžba po bezpečí, sklamanie zo vzťahu, problémy v dospievaní.

Slabosť pre sekty tiež majú ľudia, ktorí hľadajú zmysel života, chcú sa líšiť od väčšiny a vyhľadávajú alternatívny životný štýl a duchovné zážitky, sú sklamaní z dnešnej konzumnej spoločnosti, alebo sa radi angažujú za krajšiu budúcnosť. Vodcovia siekt pritom ovládajú techniky, ako zmanipulovať myslenie a cítenie ľudí, upozorňujú odborníci z Krajskej pedagogicko-psychologickej poradne v Banskej Bystrici. Preto sa usilujú členov izolovať od ostatnej spoločnosti, zmenia ich obliekanie, stravu, režim spánku, prácu a väčšinu jeho dovtedajších zvykov.

O tom aké zvrátené praktiky sekty dokážu používať, aby zmanipulovali ľudí budeme písať v pondelok.

Ďalšie naše články o sektách nájdete tu, kliknite aj sem a sem

Zdielať na

Najčítanejšie správy