V Tatranskom národnom parku otvorili po zime chodníky. Turistov ale čakajú obmedzenia

14.06.2019 09:45 Noviny.sk Slovensko

V Tatranskom národnom parku otvorili po zime chodníky. Turistov ale čakajú obmedzenia

Archívna reportáž
embed kód
POPRAD / V Tatranskom národnom parku (TANAP) sa dnes končí sezónna uzávera turistických chodníkov. Od soboty budú mať návštevníci k dispozícii približne 700 kilometrov značkovaných trás. Stále uzavretá ostáva Javorová dolina so Zadnými Meďodolmi, kde turistický chodník vlani v lete poškodila povodeň.

Pre poškodené mosty je uzatvorený aj turistický chodník od rázcestia pod Lyscom v smere na Parichvost a Hlbokú dolinu v liptovskej časti Západných Tatier. V Bielovodskej doline začnú Štátne lesy TANAPu v najbližších dňoch odstraňovať suché stromy, ktoré ohrozujú bezpečnosť turistov, preto tam nateraz treba rátať s uzáverou, upozornila na to koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAPu Martina Petránová.

​S piľovaním suchých stromov v okolí turistických chodníkov počítajte takisto v Javorovej doline, kde Štátne lesy TANAPu stále odstraňujú následky minuloročných povodní. Tento týždeň v hornej časti doliny spoločne s Horolezeckým klubom Univerzita Košice postavili novú lávku cez potok v hornej časti doliny. Tú pôvodnú totiž vlani strhla voda. "Robíme všetko pre to, aby táto časť Tatier bola pre turistov sprístupnená čo najskôr, hoci aj s určitými obmedzeniami,“ uviedol riaditeľ Štátnych lesov TANAPu Maroš Petrík. Na opravu ešte čaká časť turistického chodníka v Zadných Meďodoloch, ktorý poškodila voda, ako aj most nad sútokom Meďodolského a Kolového potoka. Peší turisti po ňom síce bez problémov prejdú, avšak problém by mohli mať záchranárske vozidlá.

Zhruba štyridsaťmetrový úsek chodníka odplavilo aj v Javorovej doline. Keďže pri väčšej vode by mohli mať turisti problém sa tadiaľ dostať, bude zrejme nevyhnutné ho presmerovať.

Suché stromy v okolí turistických chodníkov sa Štátne lesy TANAPu ako správca turistických chodníkov na území Tatranského a časti Pieninského národného parku chystajú odstraňovať aj v ďalších lokalitách, preto návštevníkov upozorňujú, aby si pri plánovaní svojich túr overili aj priechodnosť trasy.

Informácie o prípadných uzáverách či dočasných presmerovaniach turistických chodníkov nájdete na internetovej stránke lesytanap.sk a takisto aj na facebookovom profile Štátnych lesov TANAPu. Na obmedzenia turistov upozornia tiež informačné tabule osadené priamo v teréne.

Koniec minuloročnej sezóny bol v Tatrách preplnený. Pozrite si reportáž:  

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

11:15 Deň po tom
13:55 Ľadové kráľovstvo
15:55 NOVÁ ZÁHRADA
10:30 Zvedený učiteľkou
12:50 VŠETKO ČO MÁM RÁD
15:00 INKOGNITO
11:20 Knight Rider
13:10 Kuriér
14:10 Skutočný génius
11:20 Arthur a Minimojovia
11:45 Kúzlovanie
12:00 Maxipes Fík
11:25 Phoebe v říši divů
13:15 Red Dog - psí legenda
14:55 Martin a Venuše