Po takmer mesiaci na Slovensko dorazila opäť čistá ropa

Po takmer mesiaci na Slovensko dorazila opäť čistá ropa

BRATISLAVA / Na poludnie dorazila do Slovnaftu po skoro mesiaci opäť čistá ropa z Ruska. Stalo sa to potom, čo ešte večer pustil kohútiky ropovodu Družba slovenský prepravca Transpetrol. Ten konal na základe ubezpečenia ukrajinskej strany, že potrubím nepotečie surovina, ktorá by mohla poškodiť naše, alebo české rafinérky. Malá ropná kríza sa tak po mesiaci končí. A to jej dobre, pretože sa nám už začali míňať zásoby ropy. Celú krízu sledoval od začiatku reportér TV JOJ Richard Juriš.

Po skoro mesiaci odstávky do Slovnaftu opäť prúdi čistá ropa. "Potvrdzujem, že ropa dorazila do Slovnaftu vo štvrtok napoludnie, v požadovanej kvalite a v požadovanom objeme," informoval hovorca spoločnosti Anton Molnár. 

Pre Slovensko je to dobrá správa, pretože už mesiac zásobuje svoje aj ďalšie čerpacie stanice zo zásob. Ešte v utorok Bielorusi informovali, že môže trvať aj dva mesiace, kým sa obnovia dodávky čistej ropy. To by už ale mohol byť problém. Ropy má Slovensko v zásobe len na tri mesiace, potom by prišlo ku krízovému stavu, ktorý ale zatiaľ ešte nenastal. 

"Slovensko má v zálohe ropovod Adria, ktorý ide z chorvátskeho prístavu cez územie Maďarska priamo k nám," vysvetlil Molnár. Celá kríza sa začala 26. apríla, keď zrazu rafinérie v Európe dostali stručný mail v ruštine od Bielorusov, že v potrubiach netečie to, čo má. Následne potom Ukrajinci konali. "Zastavili sme tranzit ropy, pretože nás o to požiadali európski zákazníci. Slováci nie sú schopní spracovať ropu takejto kvality. Poškodilo by to vybavenie ich rafinérií," povedala hovorkyňa Ukrtransnafty Iryna Golod.  

V rope odhalili vysoký obsah organického chlóru, ktorý sa používa na zvýšenie produkcie. Pred odoslaním suroviny do potrubného systému sa však musí odstrániť. Nekvalitná ropa poškodila najmä imidž Ruska ako spoľahlivého partnera. Najväčší problém momentálne je, kto a za koľko kúpi nekvalitnú surovinu.

Pozrite si archívnu reportáž o téme: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:25 ŠPORT
18:20 Áno, šéfe USA II.
19:30 Profesionáli II.
20:25 Zbohom, Prada
19:05 Súdna sieň
20:10 Kosti III.
21:00 Dr. House VIII.
18:50 Arthur a Minimojovia
19:15 Sníček a Dúhalka
19:25 Rybičky Flip a Flap
18:35 Přijímačky
20:15 Nic nás nerozdělí
22:15 Nevyřízený účet