Chladné počasie sa opäť vrátilo. Aké teploty môžeme očakávať cez Veľkú noc?

Chladné počasie sa opäť vrátilo. Aké teploty môžeme očakávať cez Veľkú noc?

BRATISLAVA / Zima ešte nepovedala posledné slovo a za pár predošlých dní sme to aj pocítili. A pocítime vraj ešte viac - budúci týždeň najmä zavčas rána sa ešte zídu rukavice a zimné čiapky aj na juhu Slovenska. A to nás čaká aj počas veľkonočných sviatkov? Meteorológovia nás potešili, že nie. Začiatok príjemný slnečný a teplý, záver teplý, ale príroda chystá malé spiknutie s chalanmi voči dievčatám - oblievačku z oblakov.

Mnohí sme sa tešili z teplých jarných dní a zrazu sa zima vrátila. Kedy sa toto bláznivé aprílové počasie skončí? "Od štvrtku sa to začne otepľovať, cez deň rýchlo na 18-19-20 stupňov Celzia, cez sviatky bude okolo 20, ide len o to, či bude slnko, alebo pršať," vyjadril sa meteorológ Najlepšieho počasia Peter Jurčovič.

Počasie na Veľkú noc

Piatok, sobota a možno ešte aj nedeľa by mohli byť pekné slnečné, ale s pondelkom je to veľmi otázne. "Asi aj poprší, ale to bude potrebné upresniť," poznamenal Jurčovič. Príroda si tak chystá svoju vlastnú verziu oblievačky a mládenci sa nebudú musieť až tak veľmi namáhať. Čo je však dobrou správou pre dievčence, dážď nebude ľadový. 

Po tradičných prírodných symboloch veľkej noci už v týchto končinách niet ani chýru, ani slychu. Príroda je už v predstihu v plnom kvete. Nejaké snežienky, bahniatka, zlatý dážď sú už asi len na horách. Marhule už odkvitajú, čerešne takmer tiež a orgovány kvitnú. Do Veľkej noci ale môžu kvety ovocných stromov, alebo jahôd pomrznúť. "To najchladnejšie obdobie tejto jari je ešte asi pred nami," upozornil. 

Počas najbližších nocí bude jasnejšie a teploty pôjdu prudko dole. Už túto noc, zajtrajšiu a najmä v utorok. "Aj na juhu to pôjde na nulu, čo znamená prízemný mráz v nížinách, na severe aj pod -5, alebo až -7 stupňov," dodal Peter Jurčovič. O máličko lepšie to má byť stredu. Tohoročná veľká noc je pomerne neskoro. V niektorých rokoch býva už koncom marca, rozdiel je celý jeden mesiac. Prečo a kto o tom rozhoduje? "Je to komplikované záleží to od dvoch faktorov - musí byť po jarnej rovnodennosti Slnko a musí byť po prvom jarnom splne Mesiac," vysvetlil meteorológ. 

Ďalším pravidlom je napríklad to, že koncom apríla nemôžu byť dvakrát po sebe a tiež pravidlo, že o dátume veľkej noci rozhoduje v Jeruzaleme. "Rozhodujúce slovo má jeruzalemský patriarcha," poznamenal na záver. 

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:30 Krimi
06:00 Noviny TV JOJ
06:35 SpongeBob v nohaviciach VIII.
05:00 Fórky, vtipky XXVII.
05:40 Súdna sieň
06:45 Súdna sieň
05:30 POLICAJTI V AKCII
06:15 Najlepší hamburger na svete
06:40 Veľké upratovanie: New York I.
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
05:20 O myšce a medvědovi
06:50 Den na zkoušku
08:25 Jmenuji se Jerry