Zatiahnuté
-2°
Bratislava
Oto
5.12.2023
Ľudia na Slovensku vedia rozoznať kvalitný med
Zdielať na

Ľudia na Slovensku vedia rozoznať kvalitný med

NITRA / Mnohí ľudia na Slovensku vraj vedia rozoznať náš kvalitný med od zahraničného hlavne podľa vône. Toto ukázala štúdia, ktorú urobili na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Med totiž patrí k produktom, ktoré sú najviac falšované.

Doktorand robil takzvaný slepý test so 400 ľuďmi všetkých vekových kategórií. Cieľom bolo zistiť, či Slováci dokážu rozoznať kvalitný med. "Testovali dve vzorky jedna bola od včelára a tá druhá bola ako zmes medov EÚ a mimo EÚ a nižšej ceny," uviedol doktorand Peter Šedík. 

Nie je totiž med ako med a včelári hovoria o tom, že na trh sa často dostanú rôzne. Spotrebitelia sa v teste rozhodovali podľa vône, farby ale aj chuti.

"Vyše 90 percent ľudí, ktorí sa orientovali na základe vône, mali preferenciu ku kvalitnejšiemu medu," hovorí Šedík. Kvalitný med však dokázala rozoznať predovšetkým staršia generácia. Mladší s tým už mali problém.

"Čo môže prameniť z faktu, že spotreba medu u mladších ročníkov je nízka a nemajú skúsenosti," myslí si doktorand. Tekuté zlato patrí k najviac falšovaným produktom. Podľa docentky z katedry bezpečnosti potravín je to hlavne tým, že med je drahý.

"Najčastejšie sa falšuje podávaním cukrových roztokov do medu, neznamená to ale, že med je nebezpečný," uviedla Simona Kunová z SPU Nitra. Nepravý med síce nemôže uškodiť, ale na jeho liečivé účinky treba v takom prípade zabudnúť.

"S vedomím, že si kupuje zdravý med, tak si v podstate kupuje len cukor," dodáva Kunová. Pri kúpe medu sa treba hlavne riadiť tým, či tam je uvedená konkrétna krajina, odkiaľ pochádza. Podozrivá môže byť aj nízka cena. "Krajiny pôvodu majú indikovanú ako zmes medov EU a mimo EU bývajú nižšej kvality," dodáva Šedík.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy