Infekčné ochorenie v domove sociálnych služieb: Desiatky ľudí sa nakazili svrabom

Infekčné ochorenie v domove sociálnych služieb: Desiatky ľudí sa nakazili svrabom

ĽUDOVÍTOVÁ / V domove sociálnych služieb v Ľudovítovej sa rozšíril svrab. Podľa úradu verejného zdravotníctva toto infekčné ochorenie už má vyše 20 klientov. V zariadení platia momentálne prísne opatrenia. Riaditeľka však vylučuje, že by zdroj nákazy pochádzal od nich.

Medzi klientkami domova sociálnych služieb sa svrab objavil koncom roka. Infekčné ochorenie má už 21 ľudí. Riaditeľka zariadenia sa s nami stretnúť nechcela, vyjadrenie nám poskytla cez telefón na bráne.

"Zaznamenali sme toto ochorenie po sviatkoch.Naši klienti chodili aj mimo, sme po návrate naspať zaznamenali infekčné ochorenie," vraví riaditeľka ZSS Monika Palková. 

"Pôvodcom je zákožka svrabová je to ektoparazit, ktorý sa zavŕta do rohovej vrstvy kože," vysvetľuje vznik svrabu dermatovenerologička Helena Kováčová.

Regionálny úrad sa o svrabe v zariadení dozvedel v pondelok, zhruba dva týždne po jeho prepuknutí. Na mieste urobili šetrenia a nariadili viaceré opatrenia, napríklad: oddelená manipulácia s použitou bielizňou, priestorová dezinsekcia predmetov bežného užívania, zákaz hromadných podujatí.

V zariadení už zakázali aj návštevy, okrem personálu sa sem nikto nedostane. Podľa kožnej lekárky sa svrab rozširuje veľmi rýchlo buď kontaktom s infikovaným človekom, ale napríklad aj použitím rovnakého uteráka či posteľnej bielizne. Prejavuje sa takto: "Typické je svrbenie v teple počas spánku v posteli v noci a potom výskyt vyrážok niekoľko milimetrových."

V Nitrianskom kraji zaznamenali minulý rok 529 prípadov ochorení na svrab. V tomto roku sa vyskytol už u 40 ľudí. Liečba závisí podľa kožného nálezu a prebieha lokálnymi prípravkami.

Svrab môže hroziť aj v hromadných dopravných prostriedkoch:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:25 Súdna sieň
06:05 DEDIČSTVO
07:30 Panelák
05:25 Hoď svišťom II.
05:55 POLICAJTI V AKCII
06:55 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:20 Tajemství úspěchu
07:20 Vánoční okouzlení
08:55 Zvuk dětské duše