Bibiána
2.12.2022
Kalavská trvá na tom, aby sa situácia s podpisom zmlúv už nezopakovala
Zdielať na
Slovensko

Kalavská trvá na tom, aby sa situácia s podpisom zmlúv už nezopakovala

BRATISLAVA / Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská bude apelovať na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu a trvať na tom, aby sa situácia s podpisom zmlúv so Zväzom ambulantných poskytovateľov nezopakovala. Lekárom sa zároveň poďakovala, že zostali pri pacientoch a do komunikácie s poisťovňou nevťahujú od nového roku pacienta.

"Ministerke zdravotníctva záleží na tom, aby komunikácia medzi poskytovateľmi a zdravotnými poisťovňami bola korektná, aby prebiehali korektné rokovania, a aby aj poskytovatelia dostali adekvátne zaplatené za prácu, ktorú vykonávajú," informovala v pondelok hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. "Ministerka zdravotníctva bude vždy stáť na strane pacientov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti," dodala hovorkyňa.

Zväz ambulantných poskytovateľov je pripravený podpísať zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, oznámili na pondelkovom brífingu predstavitelia združenia. Zmluvy ale nebudú podpisovať tí členovia ZAP, ktorí s nimi nesúhlasia. Združenie podpis zmlúv podmieňuje niekoľkými krokmi VšZP. Od poisťovne žiadajú, aby objasnila a vyvodila zodpovednosť za postup vedenia VšZP, ktoré podľa nej "nevidelo dôvod na rokovanie so ZAP od júla do decembra 2018". Predstavitelia ZAP tiež chcú písomné garancie, že v nasledujúcich šiestich mesiacoch budú s nimi intenzívne a korektne rokovať o nových cenových podmienkach od júla 2019.

ZAP tiež žiada na papieri garantované, že poisťovňa bude v najbližších šiestich mesiacoch intenzívne rokovať so všetkými odbornosťami o zásadných systémových zmenách zmluvných podmienok. Tie by mali viesť k "zabráneniu kolapsu ambulantnej zdravotnej starostlivosti". Podľa predstáv zväzu by sa zmenami mala dosiahnuť stabilizácia existujúcich poskytovateľov. Vytvoriť by sa tiež mali motivačné podmienky pre dobudovanie nevyhnutnej siete zodpovedajúcej veľkosťou a kvalitou požiadavkám a potrebám.

Zmluvy s najväčšou poisťovňou nemalo podľa informácií VšZP podpísaných 737 poskytovateľov. Poisťovňa predĺžila otváracie hodiny pobočiek na záver roka, aby lekári zmluvy mohli podpísať. V pondelok 31. decembra budú pobočky otvorené až do 18:00.

Intenzívne rokovania do konca roka nepriniesli žiadnu dohodu.

Súvisiace články

Najčítanejšie