Zatiahnuté
Bratislava
Bohumil, Bohumila
3.3.2024
Začiatok nového roka bude teplý. Na konci týždňa príde zmena
Zdielať na

Začiatok nového roka bude teplý. Na konci týždňa príde zmena

BRATISLAVA / Po vianočnom oteplení, ktoré sa najviac prejavilo na juhozápade Slovenska a najmenej v niektorých uzavretých dolinách a kotlinách na strednom a východnom Slovensku, bude relatívne teplé počasie pokračovať aj na prelome rokov 2018 a 2019.

Príchod výraznejšieho ochladenia očakáva Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) až v prvých dňoch nového roka. Na Slovensku bude počas Silvestra prevládať oblačné až zamračené počasie. Na severe stredného Slovenska môže počas dňa napadnúť až 35 cm snehu. SHMÚ preto vydal výstrahu 1. stupňa pred snežením pre okresy Liptovský Mikuláš, Poprad a Tvrdošín. Zároveň bude veterno, takže hrozia snehové jazyky. Silný vietor hrozí aj na horách vo výške asi 1 500 metrov, v nárazoch môže jeho rýchlosť dosiahnuť 30 až 37 m/s (110 až 135 km/h). V Nízkych a Vysokých Tatrách aj v Malej i Veľkej Fatre platí výstraha 1. stupňa pred vetrom.

​Prvý deň roka 2019 začne ovplyvňovať rozpadávajúci sa teplý front, za ním začne na Slovensko od severozápadu prechodne prúdiť ešte o niečo teplejší vzduch. Naďalej bude oblačné až zamračené počasie, ojedinele bude aj hmlisto. Lokálne sa môžu vyskytnúť slabé zrážky, pri ktorých sa nedá vylúčiť tvorba poľadovice.

V priebehu noci a rána SHMÚ očakáva, že teplota poklesne na väčšine územia na 0 až -5 stupňov Celzia, v údoliach pri zmenšenej oblačnosti môže byť až okolo -7 stupňov. V ďalších dňoch prenikne do strednej Európy arktický morský vzduch, ktorý spôsobí od štvrtka ochladenie. Teplota by mala byť v najteplejších oblastiach aj cez deň okolo nuly, na severe okolo -5°C. SHMÚ vydal na stredu až piatok pre sever stredného Slovenska výstrahu 1. stupňa pred snežením a snehovými jazykmi. Spadnúť tam môže 20 až 40 cm snehu.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy